اسرار جدید ترور فخری‌زاده؛ فرار دو‌ کادر وزارت دفاع ایران

فخری‌زاده که پدر بمب اتمی ایران لقب داشت در نزدیکی تهران ترور شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

وبگاه «انصاف نیوز»، به نقل از یک نیروی امنیتی سابق که نامش فاش نشده، نوشته است که پیش از ترور محسن فخری‌زاده، دو «دانشمند» از موسسه «سپند» وابسته به وزارت دفاع ایران توسط آمریکا از کشور خارج شدند.

این نیروی امنیتی، جمعه 18 تیر، به «انصاف نیوز» گفت: «دو هفته قبل از ترور فخری‌زاده دو نفر از دانشمندان سپند را آمریکایی‌ها از ایران خارج کردند. فخری‌زاده چند ترور ناموفق هم داشت. معروف بود که از لحاظ حفاظتی آدم بسیار بدقلقی بود. در ماجرای ترور فخری‌زاده هم کسی را نگرفتند.»

فخری‌زاده از فرماندهان برجسته سپاه پاسداران ایران و یکی از مهم‌ترین چهره‌های برنامه هسته‌ای ایران در 7 آذر 99 در جریان حمله‌ای که به «موساد» منتسب شد، در آبسرد در دماوند کشته شد.

این مامور اطلاعاتی سابق با اشاره به پرونده «مازیار ابراهیمی» که به دروغ متهم به ترور دانشمندان هسته‌ای شد، آورده است: «اگر این موضوع رو نشده بود (مازیار ابراهیمی) شاید سر ماجرای ترور فخری‌زاده هم همین کار را می‌کردند. چون هنوز هم دست نهادهای مسئول این مساله خالی‌ست.»

«مازیار ابراهیمی» در سال 1391 به مشارکت در ترور دانشمندان هسته‌ای ایران متهم شد و تا سال 1393 که بیگناهی او اثبات شد در زندان ماند.

ابراهیمی در سال 1398 داستان چگونگی دستگیری و اعتراف‌گیری‌های زیرشکنجه خود را روایت کرد، معلوم شد او قربانی اختلافات بین وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه بوده که برای سرپوشی به شکست امنیتی خود 107 نفر را بدون هیچ سند و مدرکی دستگیر و شکنجه و زندانی کردند.

این نیروی امنیتی به شکاف‌ها و رقابت‌ها درون نهادهای امنیتی ایران که عامل نفوذ سازمان‌های جاسوسی رقیب در کشور شده، اشاره کرده است و گفته «سیاسیون وزرات اطلاعات را چند تکه» کردند.

وی در ادامه به موضوع سرقت اسناد هسته‌ای اشاره می کند و می‌افزاید: «موضوع مهم در این عملیات (سرقت اسناد هسته‌ای از شورآباد) این بود که گویا تیم عملیاتی کاملاً از مکان‌های فریب مطلع بود و به سراغ محل‌های اصلی رفته بود. حتی یکی از مسئولان وزارت دفاع که مسئول این موضوع بود، برسر همین موضوع برکنار شد. کسی را هم نتوانستند بگیرند.»

این نیروی اطلاعاتی سابق می‌گوید که «اسم فخری‌زاده هم از همین طریق درز کرد، البته از قبل می‌شناختند اما نه با آن جزییات.»

او ماجرای ترور فریدون عباسی، رئیس پیشین سازمان انرژی اتمی ایران و رئیس کنونی کمیسیون مجلس را دروغ‌پردازی برای ارتقای پست این شخص عنوان می‌کند و می‌گوید: «شیوه بمب‌ مگنتی (مغناطیسی) را برای ترور شهریاری و احمدی‌روشن استفاده کردند و جواب گرفتند. اما آقای عباسی می‌گوید پیاده شده، ماشین را دور زده، زنش را هم پیاده کرده و بعد بمب منفجر شده است. چهارتا دانه ترکش هم خوردند. این قصه را جلوی مرغ پخته بگذارید به خنده می‌افتد.»

وی ادامه می‌دهد: «ترور برای سفید کردنش بود که بشود رئیس سازمان انرژی اتمی.»

اذعان مقامات اسرائیلی به نفوذ در «قلب» ایران

گفتنی است که یوسی کوهن، رئیس سابق موساد، در مصاحبه‌ای با «شبکه 12» تلویزیون اسرائیل، عملیات اطلاعاتی این کشور علیه ایران از جمله سرقت اسناد هسته‌ای و ترور محسن فخری زاده را فاش کرد و گفت: «دوستان عزیز، ما در میان شما نفوذ کرده‌ایم.»

او ضمن شرح دقیقی از عملیات 2018 درباره چگونگی سرقت بایگانی هسته‌ای ایران از گاوصندوق‌های موجود در انبار تهران توسط موساد، تأیید کرد فخری زاده، برای سالها زیر نظر بوده است.

پیشتر محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران که بارها از وجود «باند فاسد امنیتی» در نهادهای اطلاعاتی ایران سخن گفته بود، مدعی شد که «رئیس میز مبارزه با نفوذ اسرائیل در ایران، خود جاسوس اسرائیل است.»

او گفت: «هر کس ادعا کند که خط نفوذ اسرائیل تنها همان یک نفر در وزارت اطلاعات است به دنبال پنهان‌کردن شبکه نفوذ اسرائیل در ایران است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size