خبرهای ضد‌و‌نقیض درباره اختلال سراسری در ایستگاه‌های قطار ایران

خبرگزاری فارس ابتدا احتمال حمله سایبری را مطرح و سپس خبر را از خروجی‌اش حذف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به دنبال اختلال و توقف حرکت قطارها در ایستگاههای قطارهای ایران، خبرگزاری «فارس» نزدیک به سپاه پاسداران، از اختلال سراسری در سیستم‌های کامپیوتری شرکت راه‌آهن این کشور و احتمال وقوع حمله سایبری خبر داد.
خبرگزاری فارس جمعه 9 ژوئیه 2021 اعلام کرد اختلال سراسری در سیستم‌های کامپیوتری شرکت راه‌آهن ایران باعث توقف حرکت قطارها و هرج و مرج در ایستگاههای قطار شده که احتمالا به دلیل خرابکاری ناشی از حمله سایبری به سیستم کامپیوترهای را‌ه‌آهن ایران باشد. این خبر به طور گسترده در پایگاه‌های خبری داخل ایران منعکس شد.
فارس نوشت: «به دنبال این اختلال، هرج‌و‌مرج بی‌سابقه‌ای در ایستگاه‌های قطار کشور رخ داده و منجر به معطلی هزاران مسافر شده است». بسیاری از کاربران توییتر هم در ایران این خبر را در صفحات شخصی خود منتشر کردند.
با این وجود ساعتی پس از انتشار این خبر، خبرگزاری فارس آن را از سایت خود حذف و با توضیح مبهمی از مدیر کل روابط عمومی راه آهن، جایگزین کرد. صادق سکری به فارس گفت: «برنامه حرکت قطارها در اتوماسیون داخلی کشور است و مشکلی برای حرکت قطارهای مسافری و باری نداریم. این اختلال در حوزه بازرگانی بوده و تاثیری بر سیر قطار ندارد». او تاکید کرد:«در حوزه ایمنی قطارها مشکلی نداریم».
حمله سایبری به زیرساخت‌های ایران بی‌سابقه نیست. 22 فروردین امسال، رسانه‌های اسرائیل از حمله سایبری به تاسیسات هسته‌ای ایران خبر دادند. همزمان با آن علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در اظهاراتی حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران را «تروریسم هسته‌ای» خواند.
تیرماه سال گذشته هم انفجاری در تاسیسات هسته‌ای نطنز رخ داد که برخی رسانه‌ها آن را به حمله سایبری اسرائیل نسبت دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید