محمد نوری‌زاد كارگردان ايرانى منتقد به مرخصی درمانی آمد

این فعال سیاسی بیش از 37 بار در زندان به‌دلیل اعتصاب غذا بیهوش شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد حسین آقاسی، وکیل دادگستری در ایران، در توییتر خود از مرخصی درمانی موکلش محمد نوری‌زاد با پرداخت وجه‌الکفاله هشت میلیارد ریالی خبر داد.

وکیل این کارگردان، نویسنده و فعال سیاسی 66 ساله اعلام کرد دادگاه برای موافقت با مرخصی درمان موکلش، حاضر به پذیرفتن کفالت یک نفر نشد، به همین خاطر او (وکیل) به همراه برادر محمد نوری‌زاد کفالت این زندانی سیاسی را با مبلغ هشت میلیارد ریال به عهده گرفتند.

Advertisement

محمد نوری‌زاد از امضا کنندگان نامه درخواست استعفای علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی به همراه 13 شهروند دیگر ایرانی است. تمامی امضا کنندگان این نامه بازداشت و به حبس‌های طولانی مدت و مجازات‌های تکمیلی از جمله خروج از کشورشان محکوم شدند.

محمدحسین آقاسی چندی پیش اعلام کرده بود وضعیت جسمی موکلش در زندان اوین مساعد نیست و اعتصاب غذا و داروی طولانی مدت، او را با خطر جدی روبرو کرده است.

نوری‌زاد در زندان دچار کاهش وزن 25 کیلویی و کاهش شدید شنوایی و بیهوشی‌های پی‌در‌پی شده بود که امروز برای انجام مراحل درمانی به مرخصی آمده است.

او در دادگاه‌های ایران به‌دلیل امضای نامه اعتراض‌آمیز در مورد استعفای رهبر جمهوری اسلامی، به 15 سال زندان، سه سال ممنوعیت خروج از کشور و سه سال تبعید به ایذه محکوم شده است.

هشت نفر از امضا کنندگان این نامه نیز در مجموع به 72 سال زندان محکوم هستند. در بخشی از این نامه آمده است در شرایطی که «نه از جمهوریت خبری است و نه از آزادی»، چانه‌زنی فعالان مدنی نیز «بدون استعفای علی خامنه‌ای و تغییر قانون اساسی» راه به جایی نخواهد برد.

این فعال سیاسی که بارها در زندان به نشانه اعتراض و محکومیت خود دست به اعتصاب غذا و خودزنی کرده است، در اردیبهشت ماه سال جاری در یک فایل صوتی به دلیل آزار و اذیت خانواده‌اش توسط نهاد‌های امنیتی ایران اعلام کرد قصد خودکشی دارد.

نوری‌زاد در زندان وکیل‌آباد مشهد با بریدن رگ دست خود، اقدام به خودکشی کرد و هدف خود از این اقدام را «رساندن پیام مظلومیت زندانیان سیاسی و نشان دادن فشارهای روانی وارد شده بر آن‌ها و خانواده‌هایشان» عنوان کرد.

پسر او علی نوری‌زاد نیز به دلیل اعتراض به سرنگونی هواپیمای اوکراینی به سه سال و نیم حبس در زندان بزرگ تهران محکوم شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید