نماینده ایران: تولید فلز اورانیوم برای تولید رادیودارو است

آمریکا: تولید فلز اورانیوم در ایران برای مقاصد نظامی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جمهوری اسلامی ایران در «پنجمین گام کاهش تعهدات برجامی» خود اعلام کرده است که «برنامه هسته‌ای ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی مواجه نیست».

کاظم غریب‌آبادی، نماینده ایران در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین چهارشنبه 7 ژوئیه 2021 مدعی شد: فلز اورانیوم در ایران برای تولید رادیوداروها در راکتور تحقیقاتی تولید شده است.

غریب‌آبادی گفت: سوخت راکتور تهران از نوع سوخت عادی با غنای بالای 20 درصد است و با ارتقای این سوخت، کمیت و کیفیت رادیوداروها به نحو چشمگیری افزایش می‌یابد.

این اظهارات نماینده ایران در وین در حالی بیان می‌شود که فلز اورانیوم می‌تواند در مراحل اولیه تولید بمب اتمی هم به کار رود.

غریب آبادی با اشاره به محدودیت‌های برجامی علیه روند تولید اورانیوم در ایران، گفت: هرچند بر اساس برجام تحقیق و توسعه بر روی فلز اورانیوم باید به اطلاع کمیسیون مشترک برجام برسد و تصویب شود اما جمهوری اسلامی ایران در «گام پنجم کاهش تعهدات برجامی» خود اعلام کرده است که «برنامه هسته‌ای ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی مواجه نیست». غریب آبادی تاکید کرد«نگرانی برخی طرف‌های برجام» درباره تولید فلز اورانیوم «مسموع» نیست.

این اظهارات نماینده ایران در حالی بیان می‌شود که ساعاتی پیش آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان نگرانی خود از تولید فلز اورانیوم در ایران را ابراز کردند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشستی خبری گفت:«ایران دست به آزمایش‌هایی می‌زند که برای تحقیقات سلاح هسته‌ای ارزشمند است».

در اقدامی مشابه بریتانیا فرانسه و آلمان در بیانیه‌ای «نگرانی شدید» خود از تولید فلز اورانیوم در ایران را اعلام کردند. این کشورها تاکید کردند که این اقدام ایران «رسیدن به یک نتیجه موفق» در گفتگوهای احیای برجام را «تهدید می‌کند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید