قطع 24 ساعته آب در استان البرز

در برخی مناطق قرمز با تانکر به مردم آب‌رسانی می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

قطعی‌های مکرر برق در ایران، به قطع گسترده آب هم دامن زده است و بسیاری از شهروندان در استان البرز یک روز کامل را بدون آب گذراندند.

به گزارش خبرگزاری «ایسنا»، که لیستی از پیام‌های مردم استان کرج مبنی بر قطع گسترده آب در ساعا‌ت طولانی را منتشر کرده است شهروندان فردیس، مهرشهر، کمالشهر، باغستان، عظیمیه، کیانمهر، حصارک و بسیاری از مناطق دیگر این استان از 9 تا 24 ساعت بی‌آبی را تجربه کرده‌اند.

ذوالفقار مهدی‌زاده مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب البرز، 90 درصد قطعی‌های آب روزهای گذشته در شهرهای مختلف این استان را قطع گسترده برق و تاثیر آن بر روی چاه‌ها و مخازن آب اعلام کرد.

مهدی‌زاده از کاهش بارندگی، میزان مصرف زیاد شهروندان و بهره‌بردای بیش‌ از حد از چاه‌ها به‌عنوان دلیل قرمز و نارنجی شدن وضعیت کمبود آب در استان البرز نام برد.

مشکل قطعی مکرر آب در استان البرز باعث شده است در برخی از مناطق قرمز از جمله مشکین‌‌دشت، محمد‌شهر و نظرآباد با تانکر به مردم آب‌رسانی شود، هرچند بر اساس گفته منابع محلی در این شهرها، در هفته گذشته فقط دو بار آبرسانی انجام شده است.

این درحالی است که پنجشنبه و جمعه 10 و 11 تیرماه نیز مناطق گسترده‌ای از استان البرز قطعی بیش از 10 ساعت آب را بدون اطلاع و آمادگی قبلی پشت سر گذاشتند و به تازگی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب البرز اعلام کرده است به‌دلیل اینکه امکان اعلام زمانبدی قطع آب وجود ندارد، مردم در زمان‌هایی که آب وصل است برای مصرف ضروری آب ذخیره کنند.

هدایت فهیمی، مدیر سابق منابع آب وزارت نیرو نیز وضعیت آب در تهران را بحرانی عنوان کرد و گفت: «تهران هم قطعا با مشکل شدید کمبود آب مواجه می‌شود.»

وزارت نیروی ایران عنوان کرده است به‌دلیل اینکه آب‌رسان‌ها نمی‌توانند بدون برق آب‌رسانی انجام دهند، آب بدون اطلاع قبلی و همزمان با خاموشی برق، قطع می‌شود.

پیشتر شاهین پاک‌روح، معاون توسعه و مهندسی شرکت مهندسی آب و فاضلاب در ایران، با بیان اینکه جیره‌بندی آب در کرج به‌عنوان اولین کلان‌شهر بحرانی آغاز شده است، گفته بود: «12 کلان‌شهر اراک، اصفهان، بندرعباس، تهران، شیراز، قزوین، قم، کرج، کرمان، مشهد، همدان و یزد تابستان امسال با بحران تامین آب مواجه‌اند.»

عیسی کلانتری، معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط‌ زیست ایران نیز ضمن تاکید بر نبود اولویت در مصرف آب و کاهش ذخایر آب تجدیدپذیر از ورود ایران به مرحله «ورشکستگی آبی» خبر داده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید