تعطیلی واحد‌های صنعتی؛ راهکار دولت ایران برای مقابله با قطعی برق

سخنگوی صنعت برق ایران: خاموشی‌ها ادامه خواهد داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران، در «جلسه‌ ویژه بحران برق» گفته است که راهکار کوتاه مدت برای حل بحران خاموشی و قطعی برق در ایران، اعمال محدودیت بر بخش‌های صنعتی است.

به گزارش خبرگزاری «فارس»، جهانگیری عصر دیروز سه‌شنبه 15 تیر، راه‌ حل موقت برای خروج از بحران برق را اعمال محدودیت بر واحد‌های صنعتی عنوان کرد و گفت: «واحدهای صنعتی که توسط وزارت نیرو اعلام می‌شوند تنها اجازه 10 درصد از برق خود را خواهند داشت.»

با افزایش اعتراضات عمومی نسبت به خاموشی‌های گسترده و خارج از برنامه، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز گذشته، دستور داد در جلسه ویژه‌ای به ریاست اسحاق جهانگیری، با حضور وزیر نیرو موضوع قطع برق بررسی شود.

روحانی، وزارت نیرو را مسئول اعمال محدود کردن برق واحد‌های صنعتی بنا به «مصلحت و تشخیص» این وزارت‌خانه عنوان کرد و واحد‌های صنعتی که از این دستور سرپیچی کنند را «تهدید» به برخورد کرد.

با اعلام تصمیم دولت مبنی بر قطع برق واحد‌های صنعتی برای عبور از بحران، علی‌ نیکزاد نائب رئیس مجلس ایران، صحبت‌های روز گذشته روحانی را غیر کارشناسی عنوان کرد و گفت: «به جای توقف تولید و قطع برق صنایع باید برق ادارات دولتی و معابر عمومی قطع شود»

نائب رئیس مجلس ایران علت بحران این روز‌های برق را «عدم تحقق وعده‌های هشت دولت قبلی» در برنامه توسعه صنعت برق برای اضافه شدن ظرفیت 25 هزار مگاوات به تولید برق در کشورش عنوان کرد.

این درحالی است که شهباز حسن‌پور بیگلری نماینده مردم سیرجان، چهارشنبه 16 تیرماه، از خسارت میلیاردی به صنعت فولاد کشور بر اثر قطعی‌های مکرر برق خبر داده و گفته است این موضع باعث گرانی آهن در ایران خواهد شد.

از اوایل سال جاری، وزارت نیروی ایران به‌دنبال مشکلات شدید در برق‌رسانی، با انتشار جدولی توزیع برق در این کشور را جیره‌بندی کرد، هرچند به دلیل عدم مدیرت صحیح همین برنامه، خاموشی‌های گسترده‌ای خارج از ساعت‌های اعلام شده نیز رخ داده است.

مصطفی رجبی‌مشهدی، سخنگوی صنعت برق ایران، نیز روز گذشته تصریح کرد که روال خاموشی‌ها تا یک هفته آینده ادامه خواهد داشت و تا زمانی که «مصرف بالا باشد» و «حوادث در شبکه رخ دهد»، نمی‌توان زمان خاموشی‌ها را به‌طور دقیق اعلام کرد.

قطع مکرر و گسترده برق که در خرداد و تیرماه سال جاری شدت پیدا کرده است باعث ایجاد ضرر و زیان‌های کوچک و بزرگ به بخش‌های دولتی، خصوصی و زندگی شخصی مردم ایران شده و به مشکلات اقتصادی شدید این کشور دامن‌ زده است .

این خاموشی‌ها در فعالیت بیمارستان‌ها، کارگاه‌ها، کارخانه‌‌های تولید مواد اولیه غذایی و حمل و نقل اختلالات گسترده‌ای ایجاد کرده است.

به دنبال قطع برق، مردم در شهرهای مختلف ایران برای اعتراض به وضعیت موجود مقابل ادارات برق منطقه خود تجمع کردند و خواهان استعفای وزیر نیرو این کشور شدند. معترضان همچنین در ساعت‌های خاموشی شعارهای «مرگ بر خامنه‌ای» و «مرگ بر دیکتاتور» را سر می‌دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size