توجيه عجيب روحانی: چین و آمریکا هم مشکل برق دارند

قطع مکرر و گسترده برق در ماه‌های اخیر شدت پیدا کرده و زندگی مردم را مختل کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، در واکنش به بحران قطعی مکرر و گسترده برق در کشورش، گفت که بسیاری از ایالت‌های آمریکا و چین در تولید برق دچار مشکلات شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری «ایسنا»، روحانی، روز چهارشنبه 16 تیر، در جلسه هیئت دولت، گفت: «ما سال‌های قبل مشکل برق نداشتیم. در سال جاری برخی کشورهای دیگر همچون چین و آمریکا هم دچار مشکلاتی در مساله برق شده‌اند که بی‌سابقه بوده است.»

روحانی، در ازای پاسخ‌ دادن به مطالبات مردم ایران در خصوص تامین برق، مشکلات را به دوش عوامل پیش‌بینی‌نشده خشکسالی، گرما و بالارفتن پیک مصرف برق انداخت و گفت: «ما با سیل، زلزله، خشکسالی، جنگ اقتصادی و کرونا مواجه می‌شویم که برخی از این‌ها واقعا قابل پیش‌بینی نبود، مثلا اگر پنج یا شش ماه زودتر به ما می‌گفتند که در فروردین ماه 25 استان ما با سیل مواجه می‌شوند، می‌شد کارهایی انجام داد اما پیش‌بینی به این صورت قابل انجام نیست.»

او افزود: «کار تولید 15 هزار مگاوات برق انجام شده و نیازمند پول است؛ نمی‌ خواهم بگویم که مسئله برق به‌ خاطر «اف‌ای‌تی‌اف» است و ما در این‌ زمینه مسئولیت داریم.»

رئیس جمهوری ایران، با افزایش اعتراضات عمومی نسبت به خاموشی‌های گسترده و خارج از برنامه، روز گذشته با تاخیر چند روزه در واکنش به این بحران، دستور داد در جلسه ویژه‌ای به ریاست اسحاق جهانگیری، با حضور وزیر نیرو موضوع قطع برق بررسی شود.

او، وزارت نیرو را مسئول اعمال محدود کردن برق واحد‌های صنعتی بنا به «مصلحت و تشخیص» این وزارت‌خانه عنوان کرد و واحد‌های صنعتی که از این دستور سرپیچی کنند را «تهدید» به برخورد کرد.

با اعلام تصمیم دولت مبنی بر قطع برق واحد‌های صنعتی برای عبور از بحران، علی‌ نیکزاد نائب رئیس مجلس ایران، صحبت‌های روز گذشته روحانی را غیر کارشناسی عنوان کرد و گفت: «به جای توقف تولید و قطع برق صنایع باید برق ادارات دولتی و معابر عمومی قطع شود».

نائب رئیس مجلس ایران علت بحران این روز‌های برق را «عدم تحقق وعده‌های هشت دولت قبلی» در برنامه توسعه صنعت برق برای اضافه شدن ظرفیت 25 هزار مگاوات به تولید برق در کشورش عنوان کرد.

اسحاق جهانگیری، عصر دیروز سه‌شنبه 15 تیر، راه‌ حل موقت برای خروج از بحران برق را اعمال محدودیت بر واحد‌های صنعتی عنوان کرد و گفت: «واحدهای صنعتی که توسط وزارت نیرو اعلام می‌شوند تنها اجازه 10 درصد از برق خود را خواهند داشت.»

از اوایل سال جاری، وزارت نیروی ایران به‌دنبال مشکلات شدید در برق‌رسانی، با انتشار جدولی توزیع برق در این کشور را جیره‌بندی کرد، هرچند به دلیل عدم مدیرت صحیح همین برنامه، خاموشی‌های گسترده‌ای خارج از ساعت‌های اعلام شده نیز رخ داده است.

قطع مکرر و گسترده برق که در خرداد و تیرماه سال جاری شدت پیدا کرده است باعث ایجاد ضرر و زیان‌های کوچک و بزرگ به بخش‌های دولتی، خصوصی و زندگی شخصی مردم ایران شده و به مشکلات اقتصادی شدید این کشور دامن‌ زده است .

این خاموشی‌ها در فعالیت بیمارستان‌ها، کارگاه‌ها، کارخانه‌‌های تولید مواد اولیه غذایی و حمل و نقل اختلالات گسترده‌ای ایجاد کرده است.

به دنبال قطع برق، مردم در شهرهای مختلف ایران برای اعتراض به وضعیت موجود مقابل ادارات برق منطقه خود تجمع کردند و خواهان استعفای وزیر نیرو این کشور شدند. معترضان همچنین در ساعت‌های خاموشی شعارهای «مرگ بر خامنه‌ای» و «مرگ بر دیکتاتور» را سر می‌دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size