آغاز «اجلاس گفت‌وگوهای بین‌الافغانی» با حضور طالبان در تهران

سخنگوی طالبان: سفر هیات طالبان به تهران به دعوت رسمی مقامات ایران صورت می‌گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه ایران، از آغاز «اجلاس گفت‌وگوهای بین الافغانی با حضور نمایندگان دولت افغانستان، شخصیت‌های عالی جمهوریت و هیات عالی سیاسی طالبان» به میزبانی ایران خبر داد.

این اجلاس، روز چهارشنبه 16 تیر، با سخنرانی افتتاحیه محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران آغاز شد.

Advertisement

به گزارش خبرگزاری «ایرنا»، محمدجواد ظریف گفت: «امروز مردم و رهبران سیاسی افغانستان باید برای آینده کشورشان تصمیمات دشوار اتخاذ کنند.»

ظریف از آمادگی کشورش برای «کمک به روند گفت‌وگوها میان جناح‌های موجود در افغانستان به منظور حل و فصل مناقشات و بحران‌های جاری» در افغانستان خبر داد.

او خروج بخش عمده نیروهای آمریکایی از افغانستان را «شکست» ایالات متحده در افغانستان خواند.

پیشتر رسول موسوی، مدیر کل غرب آسیای وزارت امور خارجه ایران در صفحه رسمی توییترش نوشت که «هیات کمیسیون فرهنگی پارلمان افغانستان»، «هیأت عالی‌رتبه سیاسی طالبان»، «هیأت عالی‌رتبه سیاسی جمهوریت» و «هیأت عالی ناظر بر روند تثبیت هویت اتباع» به ایران سفر کرده است.

محمد نعیم سخنگوی طالبان نیز روز گذشته، به خبرگزاری «رویترز» گفت که گفت‌وگوها و روند صلح در روزهای آینده تسریع می‌یابد.

نعیم همچنین در توییتی نوشت: «سفر هیات طالبان به تهران به دعوت رسمی مقامات ایران صورت می‌گیرد و ریاست آن برعهده «شیرمحمد عباس استانکزی» است.»

شاه حسین مرتضوی، مشاور رئیس‌جمهوری افغانستان، اخیرا با انتقاد از روزنامه «کیهان»، نزدیک به علی خامنه‌ای، رهبر ایران، این رسانه اصولگرا را به «قباحت زدایی» از اعمال طالبان متهم کرده بود.

او با انتشار پوستری از «کیهان» با عنوان «طالبان بدون خشونت و کشتار پیشروی کرده و مثل داعش خون بی‌گناهان را نمی‌ریزد»، در صفحه شخصی خود در فیس‌بوک نوشت که این روزنامه وابسته به دولت ایران از طالبان «قباحت زدایی» می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size