120 شهر ایران در وضعیت قرمز کرونایی

تنها اندکی بیش از یک میلیون نفر در ایران هر دو دوز واکسن را تزریق کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

«اپلیکشن ماسک» که اخبار شرایط کرونا در ایران را رصد می‌کند، با انتشار آخرین نقشه شیوع کرونا اعلام کرد که 120 شهر ایران در «وضعیت قرمز» قرار دارند.

این اپلیکشن، سه‌شنبه 15 تیر، با اشاره به وضعیت قرمز 15 مرکز استان در ایران گزارش داد که 182 شهرستان در وضعیت نارنجی، 146 شهر در حالت زرد و «صفر» شهری در وضعیت آبی قرار گرفته‌اند.

روند کند واکسیناسیون

علیرضا زالی، رئیس ستاد مقابله با کرونا در تهران، میزان واکسیناسیون انجام‌شده کرونا در ایران را «ناچیز» خواند و گفت: «در کشور‌های همسایه، مقدار واکسیناسیون به عدد قابل توجهی رسیده و ما در منطقه تنها مانده‌ایم.»

زالی درباره وضعیت واکسیناسیون کرونا در ایران افزود: «مساله اصلی ما در برابر کرونا، واکسیناسیون است و هرچه با تعلل بیشتر صورت بگیرد ما شاهد مرگ و میر بیشتر خواهیم بود.»

خبرگزاری «ایسنا»، سه‌شنبه در گزارشی نوشت «طبق وعده‌ها اکنون می‌بایست فاز دوم واکسیناسیون کرونا شامل سالمندان بالای 65 سال و بیماران 16 تا 64 سال تمام شده باشد و فاز سوم در حال اجرا باشد، اما چند هفته‌ای است که واکسیناسیون کرونا در مرحله تزریق به سنین 70 سال به بالا متوقف مانده است.»

بنا به این گزارش، تا ظهر روز دوشنبه 14 تیر جمعا 6 میلیون و 476 هزار و 320 دوز واکسن در کشور تزریق شده که از این تعداد، 4 میلیون و 475 هزار و 154 نفر دوز اول و یک میلیون و یک‌هزار و 166 نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده‌اند.

سفر توریستی برای تزریق واکسن

بر اساس گزارش تارنمای «رصدخانه مهاجرت ایران»، کندی روند واکسیناسیون عمومی در ایران به پدیده‌ای دامن زده است که شاید در بدو امر متناقض به نظر برسد؛ مسافرت تفریحی اجباری.

این تارنما افزوده که «ارمنستان ترکمنستان و ابوظبی به مقاصدی برای دریافت واکسن برای ایرانیانی که امکان مالی کافی برای سفر به این کشورها را دارند بدل شده است.»

پیش از این کمیته اضطراری، بحران و حوادث طبیعی ابوظبی واکسیناسیون افرادی که دارای ویزای ورودی منقضی شده یا اجازه اقامت هستند را «برای ایمنی و سلامت آنان و با در نظر گرفتن شرایط استثنائی همه‌گیر» تایید کرده بود.

ارمنستان و ترکمنستان هم از جمله کشورهایی هستند که فرصت دریافت واکسن را در اختیار ایرانیان قرار می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری «ایسنا»، ارمنستان و ترکمنستان در شرایطی که مردم این کشورها استقبال کمی از واکسن کرده‌اند، بدون نوبت قبلی و رایگان توریست‌های خارجی را واکسینه قرار می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید