تاثیرات تداوم بحران کرونا در ایران؛ مسافرت تفریحی اجباری و افزایش پناهندگی به غرب

طبق آمار رسمی تا سال 99 نزدیک به 4 میلیون ایرانی در خارج زندگی می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

«رصد خانه مهاجرت ایران»، در دو گزارش جداگانه، به تاثیرات درازمدت تداوم بحران کرونا و ناتوانی دولت در واکسیناسیون عمومی پرداخته‌ است.
به گزارش رصدخانه مهاجرت ایران علیرغم ادعای مقامات جمهوری اسلامی در تولید چند نوع واکسن داخلی «واکسیناسیون عمومی روند کندی داشته و در نتیجه درصد کمی از جمعیت کشور واکسینه شده‌اند».

بر اساس آخرین گزارش رسمی وزارت بهداشت ایران، «تا شش تیر 1400 تنها نزدیک به 4 میلیون و 500 هزار نفر دوز اول واکسن کرونا و حدود 1 میلیون 300 هزار نفر دوز دوم واکسن را دریافت‌ کرده‌اند. به این ترتیب تا امروز به طور تقریبی 5.5 درصد جمعیت کشور حداقل یک دوز واکسن کرونا دریافت کرده‌اند».

بر اساس گزارش رصدخانه مهاجرت، این کندی قابل توجه دولت در واکسیناسیون عمومی به پدیده‌ای دامن زده است که شاید در بدو امر متناقض به نظر برسد؛ مسافرت تفریحی اجباری. حالا ارمنستان ترکمنستان و ابوظبی به مقاصدی برای دریافت واکسن برای ایرانیانی که امکان مالی کافی برای سفر به این کشورها را دارند بدل شده است.

کمیته اضطراری، بحران و حوادث طبیعی ابوظبی در بیانیه 11 ژوئن خود اعلام کرد که واکسیناسیون افرادی را دارای ویزای ورودی منقضی شده یا اجازه اقامت هستند «برای ایمنی و سلامت آنان و با در نظر گرفتن شرایط استثنائی همه‌گیر» تایید کرده است.

علاوه بر ابوظبی، ارمنستان و ترکمنستان هم از جمله کشورهایی هستند که فرصت دریافت واکسن را در اختیار ایرانیان قرار می‌دهند. به گزارش خبرگزاری «ایسنا»، ارمنستان و ترکمنستان در شرایطی که مردم این کشورها استقبال کمی از واکسن کرده‌اند، این اماکن را بدون نوبت قبلی و رایگان در اختیار توریست‌های خارجی قرار می‌دهد. بر‌اساس مشاهدات عینی خبرنگار ایسنا، بیشتر افراد مشاهده شده در صف دریافت واکسن در میدان مرکزی ایروان از شهروندان ایران چین و روسیه بوده‌اند.

همزمان احمدرضا عامری رئیس اتحادیه شرکت‌های حمل‌و‌نقل ایران، از افزایش تقاضای سفر زمینی به ارمنستان خبر داد. عامری گفت: «تا پیش از این شهروندان ایرانی عموما با هواپیما و تور به ارمنستان می‌رفتند اما با ادامه کمبود واکسن در کشور و ادامه بلاتکلیفی‌ عمدتا از طریق زمینی خود را به ایروان می‌رسانند».

تاثیرات دراز مدت کرونا؛ افزایش پناهندگی به غرب

در گزارشی دیگر رصدخانه مهاجرت ایران از تغییر الگوی مهاجرت ایرانیان در دوسال گذشته خبر داد. بر اساس این گزارش مهاجرت‌های کاری و تحصیلی کمتر و در مقابل مهاجرت از نوع پناهجویی به «شکل نگران کنده‌ای» افزایش یافته است.

صلواتی مدیر رصدخانه مهاجرت ایرانیان در گفتگوی درباره این گزارش با روزنامه همشهری درباره کاهش فاصله میان شاخص‌های «میل به مهاجرت» و «تصمیم به مهاجرت» هشدار داد.

رصد خانه مهاجرت ایران سال گذشته نیز در گزارشی بالا رفتن آمار بیکاری در اثر گسترش بحران کرونا و «ونزوئلایی شدن اقتصاد ایران» و شکل‌گیری «موج مهاجرت توده‌ای» هشدار داده بود.

بر اساس آمار رسمی وزارت کشور ایران تا سال 99، نزدیک به چهار میلیون نفر از ایرانیان در خارج از کشور زندگی می کردند با این وجود برخی آمارهای غیر رسمی این تعداد را بیش از شش میلیون نفر برآورد میکند. در سال‌های پس از انقلاب، ایران سه موج مهاجرت به خارج را از سر گذراند؛ در سال‌های بلافاصله از انقلاب 57 که عمدتا شامل مخالفان سیاسی و وابستگان دولت پادشاهی می‌شد، سال‌های منتهی به جنبش دوم خرداد که بیشتر شامل جوانانی می‌شد که دوران خردسالی خود را در سال‌های پس از انقلاب تجربه کرده بودند و در نهایت سال‌های 88 و 89 پس از سرکوب گسترده جنبش سبز که موج جدیدی از مخالفان سیاسی را رهسپار پناهندگی در کشور‌های غربی کرد.

حال به نظر می‌رسد تداوم بحران کرونا و گسترش بیکاری و تورم بالا، موج چهارم مهاجرت از طریق پناهندگی به کشورهای عمدتا غربی را رقم زده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید