سفیر اسبق اسرائیل در آمریکا: برجام به جنگ در خاورمیانه می‌انجامد

مایکن اورن: بزرگترین اختلاف اسرائیل با آمریکا مساله فلسطین نیست، بلکه ایران است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مایکل اورن، سفیر اسبق اسرائیل در آمریکا، گفت که احیای توافق هسته‌ای 2015 آمریکا با ایران موسوم به «برجام»، منجر به جنگ منطقه‌ای در خاورمیانه خواهد شد.

اورن، یکشنبه 4 ژوئیه 2021، به وب‌گاه «جوییش پرس» گفت که بزرگترین اختلاف اسرائیل با آمریکا مساله فلسطین نیست، بلکه ایران است. او تاکید کرد که «ما درباره ایران اختلاف نظر بنیادی داریم. ایالات متحده خواهان تمدید برجام است. ولی ما [اسرائیل] اینطور فکر می‌کنیم – من اینطور فکر می‌کنم که برجام به یک جنگ منطقه‌ای خواهد انجامید که درگیری‌های فعلی پیشش هیچ است.»

سفیر اسبق اسرائیل در آمریکا اضافه کرد که دلیل اصلی اینکه ایالات متحده حاضر نیست به‌طور جدی با حکومت ایران بر سر مساله هسته‌ای و تلاش‌های ایران برای دستیابی به بمب اتم برخورد کند این است که آنها نمی‌خواهند وارد جنگ شوند.

به گفته اورن: «من موضع آنها [آمریکایی‌ها] را می‌دانم. آنها نمی‌خواهند از گزینه نظامی استفاده کنند. مردم آمریکا حوصله جنگ دیگری را ندارند. آنها اینطور فکر می‌کنند که "بهتر است برجام را تمدید کنیم تا در برنامه هسته‌ای آنها [حکومت ایران] وقفه بیندازیم، تا ببینیم در آینده چه پیش می‌آید".» او تاکید کرد که این راه حل خوبی برای مساله اتمی ایران نیست.

اورن که در دوران ریاست‌جمهوری باراک اوباما سفیر اسرائیل در آمریکا بود، درباره اختلاف نتانیاهو با اوباما گفت که «من با سخنرانی نخست وزیر سابق بنیامین نتانیاهو در سال 2015 در كنگره [آمریکا] مخالف بودم، به‌این دلیل كه حمایت دوحزبی از اسرائیل و مخالفت دموكرات‌ها با توافق هسته‌ای ایران را تضعیف کرد.» به نظر او، نتانیاهو می‌توانست ارتباط بهتری با دموکرات‌ها برقرار کند تا حمایت آنها برای اسرائیل را از دست ندهد.

سفیر اسبق اسرائیل گفت که حمایت دوحزبی از اسرائیل در آمریکا در معرض خطر است. او جناح چپ «رادیکال» و «ضدیهودی» حزب دموکرات را مهمترین عامل تیره شدن روابط دوحزبی آمریکا با اسرائیل در سال‌های اخیر می‌داند.

او در پایان تاکید کرد که «امروزه ما باید روی جلب حمایت دوحزبی بیشترین سرمایه‌گذاری را بکنیم، و در عین حال درک کنیم مسائلی وجود دارد که از کنترل ما خارج است. وظیفه ما این است که تلاش کنیم به بهترین وجه ممکن ارتباط برقرار کرده و روشنگری کنیم. اما روشنگری هم حدی دارد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید