سخنگوی صنعت برق ایران: خاموشی‌ها ادامه خواهد داشت

شکاف میان تولید و مصرف برق در ایران به 12هزار مگاوات رسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

مصطفی رجبی‌مشهدی، سخنگوی صنعت برق ایران، تصریح کرد که روال خاموشی‌ها تا یک هفته آینده ادامه خواهد داشت و تا زمانی که «مصرف بالا باشد» و «حوادث در شبکه رخ دهد»، نمی‌توان زمان خاموشی‌ها را به‌طور دقیق اعلام کرد.

رجبی، سه‌شنبه 15 تیر، در گفت‌وگو با خبرگزاری «ایسنا»، با اذعان به خاموشی‌های فراتر از جداول اعلامی گفت: «وقتی مصرف برق بیش از پیش‌بینی‌ها افزایش می‌یابد، نمی‌توانیم خاموشی‌ها را براساس جدول زمان‌بندی اعمال کنیم و اضافه بر این در این شرایط حوادث شبکه هم افزایش می‌یابد که خاموشی‌های برنامه‌ریزی نشده را به دنبال دارد.»

از اوایل امسال وزارت نیروی ایران به جیره‌بندی برق و اعلام پیشاپیش جداول زمان‌بندی قطع برق به تفکیک استان‌ها و شهرهای ایران اقدام کرد. با این وجود طی چند روز اخیر خاموشی و قطعی برق بسیار فراتر از جداول اعلام شده بود که اعتراضات گسترده‌ای را در سراسر ایران به همراه داشت.

افزایش واردات برق

سخنگوی صنعت برق ایران همچنین از افزایش واردات برق تا 650 مگاوات خبر داد.

این در حالی است که هم‌اکنون فاصله میان تولید برق و مصرف آن در ایران به بیش از 12هزار مگاوات رسیده است.

به گفته رجبی ایران سه روز بسیار گرم را پشت سر گذاشت و براساس پیش‌بینی هواشناسی تا حدود یک هفته آینده نیز کشور شاهد تداوم گرما خواهد بود.

رجبی با تاکید بر این که نیاز کشور به برق فراتر از توانایی‌های صنعت برق است، ادامه داد: «هر یک درجه افزایش دمای هوا باعث بالارفتن 1500 مگاواتی مصرف برق می‌شود، تامین این میزان برق که به نیاز مصرف افزوده می شود، در شرایط کنونی بسیار سخت است.»

افزایش شکاف تولید و مصرف

رجبی با بیان این که در حال حاضر نیروگاه‌های ایران تنها توان تولید 54هزار مگاوات برق را دارند، خاطرنشان کرد: «روز گذشته مصرف رکورد بسیار سنگین و بزرگی را ثبت کرد و به 66 هزار و 250 مگاوات رسید که نسبت به اوج بار سال گذشته حدود 8000 مگاوات و نسبت به روز مشابه سال گذشته 10هزار مگاوات بیشتر است.»

بسیاری از کارشناسان افزایش بی‌سابقه مصرف برق در ایران را به فرسوده‌بودن شبکه انتقال برق و همچنین استخراج رمزارزها که توسط نهادهای دولتی صورت می‌گیرد ربط داده‌اند.

روحانی: مصرف برق بالاست

در همین رابطه و با افزایش اعتراضات عمومی نسبت به خاموشی‌های گسترده و خارج از برنامه، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران دستور داد در جلسه ویژه‌ای به ریاست اسحاق جهانگیری، معاون اول خود موضوع قطع برق بررسی شود.

روحانی سه‌شنبه 15 تیر در جلسه هیات دولت دلیل قطعی برق را افزایش مصرف مردم و خشکسالی عنوان کرد و ضمن درخواست از همراهی مردم گفت: «مقصر وزارت نیرو نیست منتها وزیر باید به مردم توضیح دهد.»

اعتراضات گسترده به خاموشی‌های سراسری

در پی قطع مکرر برق در مناطق مختلف ایران، شامگاه دوشنبه، دامنه اعتراضات مردمی به خاموشی‌های گسترده به تجمعات خیابانی در چند استان‌ گسترش یافت و شهروندان ساعت‌ها مقابل اداره‌های برق حضور یافتند.

شامگاه دوشنبه 14 تیر نیز در شبکه‌های اجتماعی ویدئوهایی از تجمعات اعتراضی به قطع گسترده برق در شهرهای مختلف استان مازندران از جمله بابلسر، بابل، آمل، قائمشهر، بهشهر، بهنمیر، رستم‌کلا و فریدون‌کنار منتشر شده است که در برخی از آنها شهروندان علیه مقامات جمهوری اسلامی شعار سر دادند.

همزمان شماری از اهالی شهر ری در جنوب تهران در اعتراض به قطعی مکرر برق مقابل اداره برق این شهرستان تجمع اعتراضی برگزار کردند.

کازرون در استان فارس، خمام در گیلان و بندر گز در استان گلستان نیز به صحنه اعتراض مردم تبدیل شد.

مردم در این شهرها ساعت‌ها با شعارهای مختلف از جمله «وزیر بی‌کفایت استعفا، استعفا»، «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر خامنه‌ای» خشم خود را اعلام کردند.

به گفته معترضان، برق خانه‌ها سه یا چهار نوبت در شبانه‌روز و هر بار دست‌کم برای دو ساعت قطع شده و قطعی مکرر برق مشکلات فراوانی از جمله قطعی آب آپارتمان‌ها، فاسد شدن مواد غذایی و سوختن وسایل خانگی را به همراه داشته است.

قطع مکرر برق از ماه گذشته باعث اختلال در شبکه‌های ترافیکی، فعالیت بیمارستان‌ها، مراکز درمانی، ادارات دولتی و کارگاه‌های کوچک و بزرگ شده که باعث وارد شدن خسارت‌هایی شده و زندگی روزمره بسیاری از شهروندان را در ایران با مشکلات جدی مواجه کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید