دولت ایران آسیب به تاسیسات اتمی در کرج را رسما تایید کرد

ربیعی از خسارت به این مرکز خبر داد اما آن را «قابل توجه» ندانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، با تایید حمله به یکی از ساختمان‌های سازمان انرژی اتمی واقع در اطراف کرج اعلام کرد که این «اقدام خرابکارانه» منجر به آسیب «قابل توجه» انسانی و تجهیزاتی نشده است.

ربیعی، سه‌شنبه 15 تیر، درباره حمله پهپادی به یکی از ساختمان‌های سازمان انرژی اتمی ایران واقع در اطراف کرج در تاریخ دوم تیرماه جاری گفت: «اصل خرابکاری را تایید می‌کنم ولی منجر به آسیب قابل توجه انسانی و تجهیزاتی نشده است. آسیب مختصری به سقف یکی از سوله‌ها وارد شده که در حال تعویض آن هستند.»

تصاویر ماهواره‌ای «اینتل لب»

خلاف اظهارات ربیعی، تصاویر ماهواره‌ای «اینتل لب»، حاکی از آن است که تاسیسات سازمان انرژی اتمی ایران در حوالی کرج در حمله پهپادی دوم تیرماه، خسارت جدی دیده است.

خبرگزاری‌های داخلی ایران، دوم تیرماه، به نقل از منابع امنیتی، مدعی خنثی شدن «تلاش‌های خرابکارانه» در ساختمان سازمان انرژی اتمی ایران در کردان کرج شده بودند.

«نور نیوز»، در آن زمان، گزارش‌هایی مربوط به این عملیات در ساختمان انرژی اتمی ایران در اطراف کرج منتشر کرد که بر اساس ادعای این خبرگزاری این عملیات خنثی شد.

بنا به ادعای نور نیوز، این عملیات هیچگونه خسارت مالی و جانی نیز به‌دنبال نداشت.

در همان روز، روزنامه «نیویورک تایمز» به نقل از منابع آگاه ایرانی نوشت، ساختمان سازمان انرژی اتمی ایران در نزدیکی کرج با پهپاد کوچکی هدف قرار گرفته است.

یک منبع آگاه در خصوص این حمله به «نیویورک تایمز» گفته بود، به نظر می‌رسد این پهپاد از داخل ایران، و از مکانی نه چندان دور از ساختمان سازمان انرژی اتمی، برخواسته و به این ساختمان اصابت کرده است.

روزنامه «جروزالم پست» نیز نوشت که این خرابکاری «خسارات سنگینی» دربر داشته است.

علی فدوی، جانشین فرمانده سپاه پاسداران ایران نیز گفته بود: «اقدام خرابکارانه در منطقه البرز ناکام ماند و به هیچ فرد و سیستمی آسیب وارد نشد.»

در ماه‌های گذشته، تاسیسات اتمی ایران چندین بار هدف حمله قرار گرفت. این حملات در حالی به اسرائیل نسبت داده می‌شود که مقامات تل‌آویو بارها هشدار داده‌اند در مقابل تهدیدها و «جاه‌طلبی‌های هسته‌ای» تهران تمامی گزینه‌ها را در نظر دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید