تاکید دوباره ایران بر وجود اختلافات مهم در مذاکرات وین

وزارت خارجه ایران اعلام کرد که تهران ضرب‌الاجلی برای مذاکرات تعیین نکرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، با تاکید بر وجود موضوعات مهم باقی‌مانده در «برجام‌»، اظهار داشت که تهران هیچ ضرب‌الاجلی برای پایان مذاکرات وین تعیین نکرده است.

خطیب‌زاده، سه‌شنبه 15 تیر، در نشست با خبرنگاران در خصوص موضع برخی از مقامات غربی مبنی بر لزوم انتظار برای روی کار آمدن دولت جدید ایران جهت دستیابی به توافق، اظهار داشت: «مواضع ایران در خصوص برجام با تغییر دولت تغییر نخواهد کرد و در صورت دستیابی به توافق، دولت رئیسی نیز به آن وفادار خواهد بود.»

پس از انتخابات ریاست جمهوری اخیر ایران که به پیروزی ابراهیم رئیسی، نامزد جناح تندرو انجامید، جوزف بورل، نماینده اروپا در سیاست خارجی گفته بود که «امیدواریم نتایج انتخابات تاثیری در مذاکرات وین نداشته باشد.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران با اشاره به روند و موضوعات مورد اختلاف در گفت‌وگوهای اتمی وین خاطرنشان کرد: «هنوز موضوعات مهمی باقی مانده است که عمدتا نیازمند تصمیم‌گیری از سوی سایر طرف‌ها بویژه آمریکاست.»

خطیب‌زاده از ادامه مذاکرات تا رسیدن به توافق سخن گفت و ادامه داد: «تلاش هیات جمهوری اسلامی ایران این است که مذاکرات هرچه زودتر به نتیجه برسد، با این وجود برای دستیابی به توافق هیچ ضرب الاجلی تعیین نمی‌کنیم و مذاکرات تا زمانی که توافقی مطلوب برای ایران حاصل گردد ادامه خواهد داشت.»

در همان حال او تاکید کرد که «اجازه فرسایشی و طولانی شدن مذاکرات را نیز نخواهیم داد.»

مذاکرات اتمی وین که از اواخر فروردین امسال با هدف بازگشت ایران و آمریکا به برجام در شش مرحله پیگیری شد، از دو هفته پیش و پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران به حالت تعلیق در آمده است.

تلاش برای احیای مذاکرات وین

رهبران کشورهای فرانسه، چین و آلمان، دوشنبه 14 تیر، در بیانیه‌ای از همه طرف‌های مذاکرات وین خواستند تا از فرصت پیش‌آمده برای دستیابی به توافق استفاده کنند.

همزمان، میخائیل اولیانوف نماینده دائمی روسیه در سازمان‌های بین‌المللی گفت که هدف گفت‌وگوها، احیای توافق هسته‌ای است لذا تلاش برای گسترش این مذاکرات به سایر موارد «غیر واقعی» است.

از سویی دیگر روزنامه «وال استریت ژورنال» به نقل از منابع آگاه گزارش داد ایالات متحده در حال بازنگری در «سیاست‌های تحریم اقتصادی» است تا امکان تخفیف تحریم‌ها علیه ایران و رسیدن به توافق با تهران را تسهیل کند.

مقامات جمهوری اسلامی همراه گفته‌اند که تحریم‌های آمریکا علیه شخصیت‌های حقیقی و حقوقی ایرانی از موانع عمده توافق با واشینگتن است.

به گفته «وال استریت ژورنال» دولت بایدن می‌کوشد با تغییر استراتژی اعمال تحریم، ضمن حفظ فشار بر ایران، تهران را به گفت‌وگو و توافق در پرونده‌های اختلافی میان دو کشور وادار کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید