ایران عملکرد خود در رسیدگی به پرونده هواپیمای اوکراینی را «‌بی‌نظیر» خواند

در این پرونده، برای 10 متهم کیفرخواستی 200 صفحه‌ای صادر شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شکرالله بهرامی، رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح ایران مدعی شد اقدامات نظام و مسئولان ایرانی در بخش فنی و حقوقی در پرونده رسیدگی به سرنگونی هواپیمای اوکراینی در دنیا «بی‌نظیر» بوده است.

به گزارش خبرگزاری «مهر»، در این پرونده، برای 10 متهم کیفرخواستی 200 صفحه‌ای صادر شده است که طبق اعلام سازمان قضایی نیروهای مسلح تصمیم نهایی آن با دادگاه است. رئیس این سازمان با حمایت از اقدامات ایران گفت در موارد مشابه کشورهای بسیاری مسولیت نپذیرفته‌اند.

این در حالی است که مقامات رسمی در ایران، با وجود اطلاع داشتن از سرنگونی این هواپیمای مسافربری با 176 مسافر در 18 دی 1398 توسط موشک‌های سپاه پاسداران ایران، تا سه روز با دروغگویی و انکار، سعی در پنهان کردن واقعیت داشتند.

حکومت ایران در نهایت با پیگیری و انتشار مدارک و اسنادی توسط دولت‌های خارجی از جمله آمریکا، بریتانیا، کانادا و استرالیا «مجبور» به پذیرش سرنگونی این هواپیما توسط موشک‌های سپاه شد.

هنوز هیچ اطلاعاتی از هویت این ده نفر و مسولیت آن‌ها در پرونده هواپیما که دست‌کم با دو موشک توسط سامانه دفاعی سپاه سرنگون شد منتشر نشده است.

بهرامی، با بیان اینکه کشورهای غربی سعی در دخالت و سیاسی کردن ماجرای هواپیمای اوکراینی را دارند تاکید کرد ایران «انتظار» دارد طرف‌های خارجی این پرونده، تحقیقات دادسرای نظامی و گزارش نهایی ایران را بپذیرند تا به اجرای عدالت کمک کنند.

او از پذیرش این تحقیقات توسط سازمان بین‌المللی هوانوردی «ایکائو» خبر داد و عنوان کرد: «تحقیقات این پرونده در عرض یک سال و نیم با عملیات شبیه‌سازی که در دنیا نظیر آن را نداریم به اتمام رسیده این در حالی است که در موارد مشابه، مانند سقوط هواپیمای مالزی بعد از شش سال هنوز رسیدگی به آن صورت نگرفته است.»

او از پرداخت غرامت 150 هزار دلاری به خانواده‌های کشته‌ شده در هواپیمای اوکراینی فارغ از ملیت آن ها در آینده خبر داد.

رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح ایران در ادامه گفت:‌ « موارد زیادی از این سوانح داریم که غرامت را بعد از چندسال پرداخت کرده‌اند ولی مسولیت را نپذیرفتند»

خانواده‌های کشته شدگان در سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین، از روزهای اول این فاجعه غیرانسانی برای پیگری مطالبات خود که «روشن‌شدن تمامی ابعاد پرونده» و «مجازات عاملی اصلی» است تلاش می‌کنند. در همین راستا آن‌ها به تازگی با تجمع در مقابل سازمان هوانوردی بین‌المللی ایکائو به «بی‌تفاوتی» این سازمان اعتراض کردند و بیانیه‌ای انتقادی علیه حکومت ایران و سپاه خواندند.

پیش از این هم مقامات اوکراینی ایران را به پنهانکاری و تلاش برای فرار از بیان واقعیت و شانه خالی کردن از زیر بار این جنایت محکوم کرده بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید