ایران: در مذاکرات با سعودی پیشرفت‌هایی حاصل شده است

ربیعی: ما درک می کنیم که در برخی موارد ممکن است اختلافات ، پیچیدگی هایی داشته باشد که حل آنها به زمان نیاز دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

علی ربیعی سخنگوی دولت ایران روز سه‌شنبه از وجود «پیشرفت‌هایی» در مذاکرات ایران و سعودی خبر داد و گفت: «ما همچنان معتقدیم که گفتگو به ویژه بین جوامع درون امت مسلمان تنها رچاه شایسته برای حل و فصل اختلافات میان آنهاست.»

به گزارش «ایسنا»، ربیعی در نشست خبری هفتگی خود افزود: در گفتگوهایی که تا کنون بین دو طرف انجام شده مسائل میان دو کشور از موضعی دوستانه و با حسن نیت به بحث گذاشته شده و پیشرفت هایی هم حاصل شده است.»

ربیعی تأکید کرد: «ما درک می کنیم که در برخی موارد ممکن است اختلافات ، پیچیدگی هایی داشته باشد که حل آنها به زمان نیاز دارد.»

سخنگوی دولت همچنین گفت: «ما این گفتگوها و ادامه آن تا به حداقل رساندن اختلاف نظرها را مثبت ارزیابی می کنیم و همواره آمادگی داریم که با تکیه بر حسن نیت متقابل و تامین منافع و رفع نگرانی های دو طرف این گفتگو را با جدیت ادامه بدهیم.»

هم‌زمان، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در پاسخ به سوالی در خصوص موضع اعلام شده از سوی وزیر امور خارجه سعودی مبنی بر استقبال این کشور از گفتگو با ایران گفت: «ما همواره از گفتگو برای دستیابی به نتایج ایجابی استقبال کرده و نگاهمان به مذاکره با عربستان مثبت است.»

گفتنی است که شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، درباره روابط با ایران و چالش‌های آن، در گفتگوی تلویزیونی خود در 28 آوریل 2021، با اشاره به چالش روابط تهران و ریاض، گفت که «مشکل رفتار منفى حکومت ایران» است.

محمد بن سلمان در اظهارتش گفت: «ايران كشورى همسايه است. ما می‌خواهیم روابط خوب و فوق‌العاده‌ای با ايران داشته باشیم. نمی‌خواهيم ایران در وضعيتی دشوار به سر ببرد، بلكه برعكس می‌خواهيم ايران شكوفا و رو به رشد باشد و در آنجا منافعى داشته باشيم و آنها هم منافعى در پادشاهى عربى سعودى داشته باشند تا توسعه و شكوفايى منطقه و جهان را در پی داشته باشد. مشکل ما به رفتار منفى ايران است مانند برنامه هسته‌ای یا حمایت از شبه‌نظامیان قانون‌شکن در برخی کشورهای منطقه و همچنین برنامه موشک‌های بالستیک».

او درباره حمایت جمهوری اسلامی از شبه‌نظامیان حوثی در یمن گفت: «کودتای حوثی‌ها علیه دولت قانونی یمن نامشروع است. وجود هرگونه گروه‌ شبه‌نظامی مسلح در مرزهای سعودی را نمی‌پذیریم. حوثی‌ها رابط محکمی با رژیم ایران دارند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید