حکم اعدام یک زندانی ده ماه پس از اجرای آن «لغو» شد

قوه قضائیه به خانواده زندانی: می‌توانید دیه بگیرید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ده ماه پس از اجرای حکم اعدام «خضر قویدل»، در زندان ارومیه، حکم اعدام او در دیوان عالی کشور ایران نقض شد.

به گزارش خبرگزاری «هرانا»، ارگان خبری مجموعه فعلان حقوق بشر در ایران، حکم اعدام خضر قویدل، که بە اتهام جرایم مرتبط با مواد مخدر از سال 92 در ارومیه زندانی شده بود، در 20 شهریور 1399 در زندان اجرا شد.

دیوان عالی، روز شنبه 12 تیرماه 1400، حکم اعدام او را نقض کرد.

حکم اعدام این زندانی در حالی اجرا شد که به‌تازگی مشخص شده در زمان اجرای حکم، پرونده او در دیوان عالی کشور در حال بررسی بوده است.

یک منبع نزدیک به خانواده این زندانی گفت: «چند روز قبل خانواده قویدل را به دفتر دادستان ارومیه دعوت کرده، آنها را از این موضوع مطلع کرده‌اند. دادستان به خانواده قویدل گفته است که شما می‌توانید شکایت کرده و دیه این زندانی اعدام شده را دریافت کنید.»

سحرگاه روز شنبه 12 تیرماه، نیز حکم اعدام دو زندانی در شرایطی مشابه در زندان ارومیه به اجرا در آمد.

ناصر آزموده و شهریار امیری، با اتهامات مربوط به مواد مخدر، در حالی اعدام شدند که به‌رغم اعتراض به حکم صادره، تا زمان اجرای حکم اعدام، از سوی دیوان عالی کشور پاسخی مبنی بر تائید یا نقض حکم اعدام دریافت نکرده بودند.

عدم وجود روند محاکمه صحیح و شفاف در نظام قضایی ایران، به‌خصوص در مواردی که منجر به صدور احکام غیرقابل بازگشت مانند اعدام شده، همواره مورد انتقاد بسیاری از نهادهای حقوق بشری بوده است.

بر اساس گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب جمعیت، رتبه نخست اعدام شهروندان خود را در دنیا دارد و در زمره معدود کشورهایی‌ست که برای کودک - مجرمان، مجازات مرگ صادر می‌کند.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار «مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران» در دوره یکساله (اول ژانویه 2020 تا 20 دسامبر 2020) دستکم 236 شهروند اعدام شدند و 95 تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام 2 کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای 1 حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم