کاظم غریب‌آبادی از سفر معاون مدیرکل آژانس به تهران خبر داد

غریب‌آبادی: این یک سفر روتین است و گفتگویی در تهران نخواهیم داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کاظم غریب‌آبادی، نماینده ایران در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین روز شنبه سوم ژوئیه 2021 گفت که ماسیمو آبارو، معاون مدیرکل آژانس‌بین‌المللی انرژی اتمی به زودی از ایران دیدن خواهد کرد.
به گزارش خبرگزاری «تسنیم» غریب‌آبادی این دیدار را یک دیدار «روتین» خواند که با اقدامات معمول آژانس در چهارچوب توافقات فیمابین انجام می‌شود.
او گفت: «علیرغم ارتباط دائم با آژانس، برنامه‌ای برای انجام گفتگوهایی در تهران نداریم.»

پیشتر شبکه تلویزیونی «سی ان ان» گزارش کرد که ایران تصمیم دارد از نشان‌دادن تصاویر ویدیویی سایت‌های هسته‌ای خود به ناظران سازمان ملل، تا رسیدن به توافق با ایالات متحده، خودداری کند.
این شبکه آمریکایی شامگاه جمعه در گزارشی به نقل از یک مقام ارشد دولت ایران اعلام کرد: «ایران قصد دارد، تا زمان رسیدن به راه‌حلی برای نجات توافق هسته‌ای، مانع دسترسی ناظران هسته‌ای سازمان ملل به فیلم‌های ویدیویی برخی از سایت‌های هسته‌ای خود شود.»
این تصمیم ایران، مذاکرات وین که تلاش دارد ایران و ایالات متحده را به برجام بازگرداند، تحت تاثیر قرار می‌دهد. این مقام ایرانی به «سی ان ان» گفت: «اگر مذاکرات موفقیت‌آمیز باشد، ایران ویدیوها را به آژانس اتمی سازمان ملل نشان خواهد داد. این موضوع بستگی به چگونگی پیشرفت مذاکرات وین دارد.»
مجلس ایران طی مصوبه‌ای دسترسی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به سایت‌های هسته‌ای خود را محدود کرد، اما توافق شد تا آژانس به‌طور موقت به محتوای دوربین‌های مستقر در تاسیسات اتمی ایران دسترسی پیدا کند. این توافق برای یک ماه تا سوم تیر تمدید شد اما پس از آن تهران از تمدید مجدد آن خودداری کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید