قطع گسترده برق در ایران فراتر از جداول زمانی اعلام‌شده

وزارت نیروی ایران روزانه جداول خاموشی سراسر کشور را اعلام می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مناطق گسترده‌ای در استان‌های تهران، البرز، قم، سیستان و بلوچستان و برخی شهرهای کشور از جمله اهواز، اصفهان، شیراز، تبریز و چند نقطه دیگر، شبانه‌روز گذشته با قطعی برق و ساعت‌ها خاموشی از پیش اعلام‌نشده مواجه شدند.

کاربران شبکه‌های اجتماعی، شنبه 12 تیر، در ساعت‌های مختلف از قطعی طولانی برق فراتر از جداول اعلامی خاموشی خبر دادند. این در حالی است که وزارت نیرو روزانه جداول خاموشی شهرها و استان‌ها را به تفکیک اعلام می‌کند تا مردم شرایط زندگی روزمره خود را با آن تطبیق دهند.

صنعت برق ایران هم‌اکنون در بحرانی‌ترین مراحل تاریخ خود بسر می‌برد. مسئولان ایرانی علت این بحران را استخراج گسترده رمز‌ارزها، افزایش مصرف مردم و کمبود گاز عنوان کردند.

مصطفی رجبی‌مشهدی، سخنگوی صنعت برق ایران، شنبه 12 تیر، از وجود شکاف 11 هزار مگاواتی میان تولید و مصرف برق در ایران خبر داد و تاکید کرد: «ظرفیت تولید برق کشور 54 هزار مگاوات است اما مصرف برق به 65 هزار مگاوات رسیده است.»

در همین راستا رضا اردکانیان، وزیر نیرو، 9 خرداد، با حضور در مجلس ایران گفت: «‌گرمای زودرس و به کار افتادن زودتر دستگاه‌هایسرمایشی باعث شده است نیروگاه‌های ما توان خروجی مناسب خود را از دست بدهند.»

او همچنین از غافلگیری وزارت نیرو در مصرف بی‌سابقه برق برای استخراج رمزارزها خبر داد.

گفتنی است که مزارع استخراج رمزارز به صورت وسیع در اختیار نهادهای حکومتی ایران است.

مقامات وزارت نیروی ایران پیشتر اعلام کرده بودند که استخراج رمزارزها به اندازه «نصف برق مصرفی تهران» به شبکه برق فشار وارد می‌کند.

زمستان گذشته به علت کمبود گاز از سوخت مازوت در نیروگاه‌های ایران استفاده شد که به آلودگی بیش از حد کلان‌شهرها از جمله پایتخت این کشور انجامید.

همزمان قطعی‌ گسترده برق در ایران همچنین باعث خاموشی‌ در بزرگراه‌ها و پارک‌ها شد. شهروندان با انتشار ویدیوهایی در شبکه‌های اجتماعی از خاموشی بزرگراه‌ها پس از غروب آفتاب خبر دادند که این امر به افزایش تصادفات و کشته‌های ناشی از آن منجر شد.

در خرداد سال جاری نیز به‌دلیل قطع برق فدراسیون شطرنج ایران طی بازی‌های انفرادی شطرنج قهرمانی آسیا که به دلیل کرونا به صورت آنلاین برگزار می‌شد، هشت شطرنج‌باز ایران از ادامه مسابقات باز ماندند و بازنده اعلام شدند.

پیش از برگزاری این مسابقات، «شادی پریدر» از قهرمانان و برگزار کننده این مسابقات از وزارت نیرو درخواست کرده بود که طی ده روز برگزاری، برق فدراسیون شطرنج را قطع نکنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size