حکم اعدام یک کودک زندانی در ارومیه اجرا شد

بهاءالدین قاسم‌زاده به همراه برادرش و یک نفر دیگر اعدام شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در ادامه روند اعدام کودکان در ایران، روز یکشنبه چهارم ژوئن 2021 بهاءالدین قاسم‌زاده، پس از تحمل 10 سال حبس، به همراه برادرش و یک نفر دیگر در زندان ارومیه اعدام شد.

خبرگزاری «هرانا» از اعدام یک کودک مجرم دیگر در ایران خبر داد. بهاء الدین قاسم‌زاده به همراه برادرش داوود و انور عبداللهی به اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بودند. حکم اعدام داوود قاسم‌‌زاده در شرایطی اجرا شد که وی در زمان بازداشت پس از ضرب و شتم توسط ماموران نیروی انتظامی دچار آسیب‌دید‌گی در ستون فقرات و نخاع شده بود. انور عبداللهی شهروند اهل مهاباد هم پیش از این به اتهام قتل عمد، به اعدام محکوم شده بود.
سازمان عفو بین‌الملل روز شنبه سوم ژوئن با انتشار بیانیه‌ای خواستار توقف فوری اجرای حکم اعدام «بهاءالدین قاسم‌زاده» شده و اجرای این حکم را « نقض فاحش حقوق بین‌الملل و تعهدات ایران تحت کنوانسیون حقوق کودک و نیز میثاق‌ بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی» توصیف کرده بود.

داوود و بهاء الدین قاسم زاده سال 88 به اتهام قتل دو نفر در یک نزاع طایفه‌ای در شهرستان سلماس بازداشت شده بودند. بهاء الدین در زمان بازداشت 17 سال داشت و در دادگاه اتهام قتل هر دو نفر را برعهده گرفته بود.

بهاء الدین قاسم زاده هنگام خروج از جلسه دادگاه گریخته و به کردستان عراق رفته بود. او پس از آنکه ماموران امنیتی مادر، خواهر و برادر دیگرش را بازداشت کردند، مجبور به بازگشت به ایران شد.

بی‌توجهی مسئولان زندان به وخامت حال داوود قاسم‌زاده

در خرداد سال 97 گزارش‌هایی درباره وخامت حال این برادر زندانی و بی توجهی مسئولین زندان ارومیه منتشر شده بود تا جایی که داوود قاسم‌زاده در نامه‌ای به رئیس زندان خواستار اجرای حکم اعدام یا تعیین تکلیف خود و برادرش شده بود. روز 17 مهر 99 بهاءالدین قاسم‌زاده در اعتراض به تداوم بلاتکلیفی خود با خوردن قرص اقدام به خودکشی کرده و به بیمارستان خارج از زندان ارومیه منتقل شده بود.
روز گذشته عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای خواستار توقف اجرای حکم اعدام بهاء الدین قاسم زاده شده بود. در بیانیه عفو بین‌الملل آمده است « اعمال مجازات اعدام علیه کسانی که در زمان وقوع جرم کودک بوده‌اند نقض فاحش حقوق بی‌الملل و تعهدات ایران تحت کنوانسیون حقوق کودک و نیز میثاق حقوق مدنی و سیاسی است».

اصرار قوه قضائیه ایران بر اعدام کودک مجرمان

پیش از این میشل باشله کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل به شدت از نقض حقوق بشر در ایران انتقاد کرده و گفته بود: «در ایران بیش از 80 کودک مجرم در نوبت اعدام هستند». در مقابل این انتقاد باشله، مجید تفرشی معاون امور بین‌الملل «ستاد حقوق بشر» قوه قضاییه ایران گفته بود ایران در سال|، سه تا چهار بار مجرمانی را که زیر سن قانونی مرتکب جرم شده‌اند اعدام می‌کند. تفرشی گفته بود اعدام کودک مجرمان به معنای «نقض حقوق بشر» نیست.
بنا به آمار سازمان‌های حقوق بشری بین‌المللی، ایران با توجه به سرانه جمعیتی رتبه نخست در اعدام «مجرمان» را در دنیا دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید