حمایت جمعی از شخصیت‌ها و کنشگران ایرانی از اعتصاب کارگران صنعت نفت

تاکید بر ضرورت ضرورت مبارزه مبارزه در راه ایجاد تشکل‌های مستقل کارگری به جای تشکل‌های قلابی وابسته به حکومت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نزدیک به صد نفر از کنشگران سیاسی و اجتماعی نویسندگان و هنرمندان ایرانی داخل و خارج از کشور با انتشار بیانیه‌ای از اعتصاب‌های سراسری کارگران نفت در ایران حمایت کردند.

در این بیانیه واگذاری صنایع به «اعوان و انصار» مقامات نظام تحت عنوان خصوصی‌سازی و « تجزیه صنایع به شرکت‌های پیمانکاری» از عوامل «نابودی صنایع کشور» خوانده شده است. نویسندگان همچنین به «بی‌کفایتی مدیران صنایع و بی‌توجهی به شرایط زیست و ایمنی کارگران» اشاره کرده‌اند.

امضا کنندگان این بیانیه، بر «ضرورت مبارزه مبارزه در راه ایجاد تشکل‌های مستقل کارگری به جای تشکل‌های قلابی وابسته به حکومت» تاکید کرده‌اند.

تورج اتابکی، نسیم خاکسار، رضا علیجانی، پرستو فروهر عباس میلانی، منصوره شجاعی و منیره برادران از جمله امضا کنندگان این بیانیه هستند.

کارگران پیمانی بخش صنعت نفت و پتروشیمی ایران از روز ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ در نزدیک به هفتاد واحد صنعتی و پالایشگاهی وارد اعتصاب شده و دست از کار کشیدند. این کارگران خواهان افزایش دستمزد متناسب با تورم و افزایش قیمت کالاهای مصرفی، تناسب در توزیع زمان‌های مرخصی ماهیانه، و برچیده شدن شرکت‌های پیمانکاری هستند.روز ۶ تیرماه، بیژن زنگنه وزیر نفت در واکنش به این اعتصاب‌ها گفت: «مشکل کارگران پیمانی ارتباطی به قانون بودجه ۱۴۰۰ ندارد و مربوط به قانون کار است لذا طبق قانون هر آنچه به آن‌ها تعلق می‌گیرد را پرداخت می‌کنیم اما درخواست‌های فراقانونی آنان مسئله دیگری است.»

با وجود این واکنش وزیر نفت شورای هماهنگی اعتصاب‌های کارگران پیمانی صنعت نفت اعلام کرد: کارگران تا زمان حصول نتیجه به اعتصاب ادامه می‌دهند. در روزهای گذشته کارگران و شاغلان صنایع و اصناف دیگر هم به اعتصابات سراسری پیوسته و کسب و کار خود را تا اطلاع ثانوی تعطیل کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم