بی‌آبی به دروازه‌های تهران رسید؛ آب کرج قطع شد

آب کلان شهر کرج 9 ساعت بدون اطلاع قبلی قطع شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شماری از شهروندان کرج، به «العربیه» اطلاع دادند که در روزهای گذشته به‌رغم گرمای شدید هوا با قطعی‌ طولانی مدت و همزمان آب و برق مواجه شدند.

وزارت نیروی ایران دلیل قطع آب در استان البرز را به قطعی‌ مکرر برق مرتبط دانسته است.

در هفته اخیر، مردم کرج و سایر شهرستان‌های استان البرز، با مشکل قطعی طولانی مدت آب، بدون اطلاع قبلی روبرو بودند که گاهی تا 9 ساعت در روز هم به درازا کشید.

وبگاه «تجارت نیوز» از تلاش‌های بی‌نتیجه خود برای پیگیری قطعی آب از شرکت «آبفای» کشور نوشت و گزارش داد: «وزارت نیرو با تایید قطع آب در این استان اعلام کرده که علت قطع بدون برنامه‌ریزی و بدون اطلاع شهروندان معضل قطع برق است.»

هدایت فهیمی، مدیر سابق منابع آب وزارت نیرو، به تجارت نیوز گفت: «در تمام تصفیه‌خانه‌ها پمپاژ آب با برق انجام می‌شود و آب به کمک برق تصفیه و پمپاژ می‌شود و احتمالا قطع آب در این استان به دلیل ناتمام ماندن فرآیند تصفیه و پمپاژ اتفاق افتاده است.»

فهیمی وضعیت آب در تهران را نیز بحرانی عنوان کرد و گفت: «تهران هم قطعا با مشکل شدید کمبود آب مواجه می‌شود.»

وزارت نیروی ایران عنوان کرده است به دلیل اینکه آب‌رسان‌ها نمی‌توانند بدون برق آب‌رسانی انجام دهند، آب بدون اطلاع قبلی و همزمان با خاموشی برق، قطع می‌شود.

با اینکه شهروندان استان البرز از قطع آب در روز پنجشبه و جمعه با توجه به ساعت اعلام شده خبر داشتند، اما طبق گفته چند شاهد عینی، آب برخی مناطق از جمله باغستان و جهانشهر کرج بالغ بر 9 ساعت قطع بود.

پیشتر شاهین پاک‌روح، معاون توسعه و مهندسی شرکت مهندسی آب و فاضلاب در ایران، با بیان اینکه جیره‌بندی آب در کرج به‌عنوان اولین کلان‌شهر بحرانی آغاز شده است، گفته بود: «12 کلان‌شهر اراک، اصفهان، بندرعباس، تهران، شیراز، قزوین، قم، کرج، کرمان، مشهد، همدان و یزد تابستان امسال با بحران تامین آب مواجه‌اند.»

عیسی کلانتری، معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط‌ زیست ایران نیز ضمن تاکید بر نبود اولویت در مصرف آب و کاهش ذخایر آب تجدیدپذیر از ورود ایران به مرحله «ورشکستگی آبی» خبر داده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید