اعتراض خانواده‌های قربانیان پرواز اوکراینی به عدم تعقیب مقصران حمله به این پرواز

خانواده‌های قربانیان ابلاغیه اخیر قوه قضائیه را «سراسر ابهام» خواندند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جمعی از خانواده‌های قربانیان انهدام هواپیمای اوکراینی توسط سپاه پاسداران ایران، در بیانیه‌ای که یکشنبه 13 تیرماه منتشر شد، به روند دادرسی این پرونده در دستگاه قضایی ایران اعتراض کردند. در این بیانیه همچنین آمده است «به تازگی از سوی دادگاه مجوز مرور پرونده صادر شده ولی هنوز رسما از وکلا دعوت نشده است.»

خانواده‌های قربانیان ابلاغیه اخیر قوه قضائیه را «سراسر ابهام» خواندند. خانواده‌های قربانیان به عدم وجود «نام و نشانی از متشاکیان پرونده» در این ابلاغیه معترض‌اند. در این بیانیه آمده است:« اعتراض داریم که مسئولانی که خود در پیشگاه انظار عموم مردم ایران و جهان اعتراف به قصور کرده‌اند، چرا مورد تعقیب و تحقیق قضایی قرار نگرفته‌اند.»

اردیبهشت ماه امسال، انجمن خانواده‌های قربانیان انهدام هواپیمای اوکراینی با استناد به یک ابلاغیه دادسرای نظامی تهران اعلام کرد برای «آمرین و عاملین اصلی این پرونده قرار منع تعقیب صادر شده است». ساعاتی بعد «یک مقام آگاه در سازمان قضایی نیروهای مسلح» این خبر را تکذیب کرد.

حامد اسماعیلیون
حامد اسماعیلیون

پرواز شماره 752 اوکراین که روز 18 دی ماه سال 1398 از تهران به مقصد کی‌یف پرواز می‌کرد، لحظاتی پس از برخاستن از «فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران» هدف دو موشک روسی از نوع تور سامانه پدافند سپاه که به فاصله 24 ثانیه از هم شلیک شدند قرار گرفت و نزدیکی شاهد‌شهر تهران سقوط کرد. همه 176 سرنشین این پرواز شامل شهروندان ایرانی کانادایی بریتانیای به همراه خدمه پرواز اوکراینی کشته شدند.

سپاه و دولت ایران ابتدا به مدت سه روز علت واقعی حادثه را پنهان کرده و اقدام به خاکبرداری و محو شواهد حمله در محل سقوط هواپیما کردند. پس از این بود که تحت فشار‌های بین‌المللی دولت ایران مجبور به پذیرش حادثه شد. از آن زمان تا کنون هیچ دادگاهی برای متهمین پرونده تشکیل نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید