اسرائیل نقش ایران در حمله‌ به کشتی خود را بررسی می‌کند

حمله ایران به کشتی اسرائیلی در چارچوب جنگ پنهانی میان دو کشور محسوب می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقامات وزارت دفاع اسرائیل، تهران را در حمله روز شنبه به کشتی خود در اقیانوس هند متهم کردند.

کانال 12 تلویزیون اسرائیل، اعلام کرد که مقامات نظامی این کشور در تلاش هستند تا نقش ایران در حمله به کشتی باری اسرائیل دراقیانوس هند را با دقت بررسی کنند.

خبرگزاری «رویترز» به نقل از مسئولان وزارت دفاع اسرائیل گزارش داد که به هیچ یک از سرنشینان این کشتی آسیبی وارد نشده و کشتی نیز آسیب چندانی ندیده است.

بنا به تلویزیون اسرائیل، شرکت «زودیاک ماریتایم» مالک کشتی مذکور است.

در وبگاه شرکت زودیاک آمده که کشتی آسیب دیده با پرچم کشور «لیبریا» حرکت می‌کرده است. این شرکت همچنین اعلام کرده که کشتی مذکور را چند ماه پیش فروخته است.

جنگ‌پنهانی

گفتنی است که در ماه‌های اخیر ایران و اسرائیل یکدیگر را به هدف قراردادن کشتی‌های تجاری خویش متهم کرده‌اند. این اتهامات متقابل در چارچوب «جنگ پنهانی» میان دو کشور توصیف شده است که حمله به مراکز اتمی ایران و مواضع نظامی تهران در سوریه را نیز شامل می‌شود.

پیشتر برخی منابع غربی از هجوم اسرائیل به 12 نفتکش ایرانی و کشتی‌های حامل نفت ایران به سوریه طی 2 سال و نیم اخیر خبر داده بودند.

روزنامه «وال استریت ژورنال» نیز به نقل از برخی مقامات آمریکایی و خاورمیانه‌ای گزارش داده بود که اسرائیل از اواخر سال 2019 با به‌کارگیری مین‌های دریایی خاص کشتی‌های تجاری ایرانی به مقصد سوریه را در دریای سرخ و مناطق دیگری در خاورمیانه مورد هدف قرار داده است.

منابع سیاسی در تل آویو سه‌شنبه 14 اردیبهشت فاش کردند که سران ارتش و مقامات امنیتی اسرائیل پس از سفر به واشینگتن و مشورت و بررسی تحولات و رویدادهای منطقه خاورمیانه تصمیم گرفتند در نحوه برخورد با ایران به‌ویژه در جنگ کشتی‌ها تجدید نظر کنند.

به گفته این منابع، جمع‌بندی رهبران نظامی اسرائیل به این نتیجه رسید که هدف قرار دادن کشتی‌های ایران زمانی موثر بود که این برنامه فاش نشده بود. آنها با اشاره به تغییرات استراتژیک در خاورمیانه گفتند، که استراتژی به‌کارگیری نیروی نظامی برای مبارزه با توسعه‌طلبی ایران در خاورمیانه و انتشار شبه‌نظامیان وابسته‌اش در سوریه باید بررسی شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size