کاخ سفید بر لزوم ادامه همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرد

ایران توافق فنی با آژانس که سوم تیر پایان یافت را تمدید نکرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید با اشاره به لزوم همکاری کامل ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرد که واشینگتن برای حمایت از آژانس از نزدیک با متحدان خود همکاری می‌کند.

ساکی شامگاه جمعه 11 تیر در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که «آیا تمدید نشدن توافق میان ایران و آژانس بر مذاکرات وین تاثیر دارد؟» اظهار داشت: «ما به طور قطع این انتظار را داریم که چالش‌هایی در مسیر مذاکره با ایران وجود داشته باشد. ما پیش از این نیز شرایط مشابهی را تجربه کرده‌ایم.»

سخنگوی کاخ سفید ادامه داد: «بر این باوریم که ایران می‌بایست به‌طور کامل با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کرده وطبق توافقات پادمانی با آژانس عمل کند. ما برای حمایت از آژانس با شرکای خود همکاری می‌کنیم.»

پس از تصویب قانون «اقدام راهبردی» در مجلس ایران، تهران بازرسی‌های فرا پادمانی آژانس از تاسیسات اتمی خود را ممنوع اعلام کرد. متعاقب آن رافائل گروسی، دبیر کل آژانس به تهران سفر کرد و تفاهم‌نامه‌ای دو ماهه برای ادامه همکاری‌ها میان دو طرف امضا شد. این توافق برای یک ماه دیگر تا پنج‌شنبه 3 تیر، تمدید شد اما پس از آن به دلیل بی‌نتیجه‌بودن مذاکرات وین، ایران به تمدید مجدد آن اقدام نکرد و نماینده ایران در آژانس ادامه توافق با این سازمان نظارتی را برای تهران الزامی ندانست.

ساکی در ادامه نشست خبری خود حضور آمریکا در مذاکرات وین را برای آگاهی از ماهیت برنامه اتمی ایران دانست و تاکید کرد: «یکی از دلایلی که ما وارد مذاکرات با شرکای خود برای پیوستن مجدد به توافق هسته‌ای شده‌ایم، این است که دسترسی‌های قابل اعتماد به تاسیسات هسته ای ایران ادامه داشته باشد و بدانیم که آنها در حال انجام چه کاری هستند و چقدر تا دستیابی به تولید سلاح هسته‌ای فاصله دارند.»

سخنگوی کاخ سفید همچنین در پاسخ به سوالی درباره دور بعدی مذاکرات وین گفت: «به تازگی دور ششم گفت‌وگوها به اتمام رسیده ومذاکره کنندگان به پایتخت‌های خود بازگشته‌اند. من هیچ چیزی نمی‌توانم درباره دور بعدی بگویم اما امیدواریم که در دور بعدی مذاکرات به آنچه می‌خواهیم دست یابیم.»

تاکنون شش دور از مذاکرات اتمی وین میان ایران و قدرت‌های جهانی و با حضور غیر مستقیم آمریکا انجام گرفته اما هنوز توافقی میانطرف‌ها صورت نگرفته است. قرار است دور هفتم مذاکرات اتمی وین در روزهای آینده از سر گرفته شود اما تاکنون تاریخ دقیقی برای آن اعلام نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید