عفو بین‌الملل خواستار توقف اجرای حکم اعدام بهاءالدین قاسم‌زاده شد

ایران از معدود کشورهای جهان است که هنوز اعدام کودکان در آن قانونی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان عفو بین‌الملل روز شنبه 12 تیر 1400 با انتشار بیانیه‌ای خواستار توقف فوری اجرای حکم اعدام «بهاءالدین قاسم‌زاده» شده و اجرای این حکم را « نقض فاحش حقوق بین‌الملل و تعهدات ایران تحت کنوانسیون حقوق کودک و نیز میثاق‌ بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی» توصیف کرد.

در این بیانیه آمده که قاسم‌زاده را که در زمان وقوع جرم تنها 15 سال سن داشته و مقامات ایران برنامه‌ریزی کرده‌اند که حکم اعدام او را فردا صبح (یکشنبه 13 تیر 1400) در زندان ارومیه به اجرا بگذارند.
عفو بین‌الملل تاکید کرد که اعمال مجازات اعدام علیه کسانی که در زمان وقوع جرم کودک بوده‌اند نقض فاحش حقوق بین‌الملل و تعهدات ایران تحت کنوانسیون حقوق کودک و نیز میثاق‌ بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

بر اساس این گزارش بهاءالدین قاسم‌زاده در آذر ماه سال 1388 دستگیر شد و بیش از 10 سال است که در صف اعدام به سر می‌برد. حکم اعدام او در پی محاکمه‌ای که عفو بین‌الملل آن را « غیرمنصفانه» توصیف کرد، در سال 1391 از سوی دادگاه کیفری ارومیه صادر و در مهر ماه 1392 از سوی « دیوان عالی کشور» ایران تایید شد. بخشی از ادله منجر به محکومیت قاسم‌زاده که در طول دوران بازجویی از دسترسی به وکیل محروم بود، به اجبار و تحت شکنجه از او اخذ شد.

سازمان ملل و نهادهای حقوق بشری به‌طور دائم ایران را به‌دلیل اعدام کودک‌‌ مجرمان که نقض کنوانسیون حقوق کودکان است مورد انتقاد قرار می‌دهند.
آنتونی گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، ماه گذشته در گزارشی در رابطه با وضعیت حقوق بشر در ایران نسبت به شمار بالای اعدام‌ها در این کشور و پنهانکاری حکومت ابراز نگرانی کرد.
میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز هفته گذشته، به اجرای گسترده حکم اعدام در ایران اشاره کرد و گفت: «بیش از 80 کودک - مجرم در معرض مجازات اعدام هستند که حکم اعدام 4 نفر آن‌ها قریب‌الوقوع است.»
بنا به گزارش سازمان ملل، ایران در سال گذشته، حداقل چهار کودک - مجرم که «مرتکب قتل شده‌ بودند» را اعدام کرده است.
مجید تفرشی، معاون ستاد حقوق بشر ایران، در مصاحبه‌ای در پاسخ به انتقاد سازمان ملل متحد در مورد اعدام کودکان در کشورش گفت: «اعدام کودک‌ - مجرمان نقض حقوق بشر تلقی نمی‌شود و انتقاد از این کار منصفانه نیست.»
به گزارش خبرگزاری «فرانسه»، تفرشی عنوان کرد منظور ما از اعدام کودکان، افراد پنج یا شش ساله نیست، ما از افراد زیر 18 سال صحبت می‌کنیم که بلوغ آن‌ها توسط دادگاه تایید شده باشد، در ایران «سه تا چهار مرتبه در سال» افراد زیر سن قانونی اعدام می‌شوند. او همچنین در مورد مجازات اعدام در ایران گفت: «این قانون مجازات اسلامی است که طبق کتاب مقدس قرآن نوشته شده و این حق را به خانواده قاتل می‌دهد تا از مجازات اعدام استفاده کنند.» قانون که تفرشی از آن به عنوان چشم در مقابل چشم استفاده کرد.
تفرشی با رد انتقادات بین‌المللی از ایران در زمینه اعدام‌ها بیان کرد: «هدف اصلی شورا به حداقل رساندن اعدام‌ها تا حد ممکن است، این تلاشی است که هیچکس آن را تحسین نمی‌کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید