سی‌ان‌ان: ایران برای فشار به مذاکره‌کنندگان در وین توافق با آژانس را تمدید نکرد

ایران دسترسی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به سایت‌های اتمی خود را محدود کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شبکه تلویزیونی «سی ان ان» گزارش داده که ایران تصمیم دارد از نشان‌دادن تصاویر ویدیویی سایت‌های هسته‌ای خود به ناظران سازمان ملل، تا رسیدن به توافق با ایالات متحده، خودداری کند.

این شبکه آمریکایی شامگاه جمعه در گزارشی به نقل از یک مقام ارشد دولت ایران اعلام کرد: «ایران قصد دارد، تا زمان رسیدن به راه‌حلی برای نجات توافق هسته‌ای، مانع دسترسی ناظران هسته‌ای سازمان ملل به فیلم‌های ویدیویی برخی از سایت‌های هسته‌ای خود شود.»

این تصمیم ایران، مذاکرات وین که تلاش دارد ایران و ایالات متحده را به برجام بازگرداند، تحت تاثیر قرار می‌دهد. این مقام ایرانی به «سی ان ان» گفت: «اگر مذاکرات موفقیت‌آمیز باشد، ایران ویدیوها را به آژانس اتمی سازمان ملل نشان خواهد داد. این موضوع بستگی به چگونگی پیشرفت مذاکرات وین دارد.»

مجلس ایران طی مصوبه‌ای دسترسی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به سایت‌های هسته‌ای خود را محدود کرد، اما توافق شد تا آژانس به‌طور موقت به محتوای دوربین‌های مستقر در تاسیسات اتمی ایران دسترسی پیدا کند. این توافق برای یک ماه تا سوم تیر تمدید شد اما پس از آن تهران از تمدید مجدد آن خودداری کرد.

پیش از این آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده هشدار داده بود عدم تمدید توافق دوجانبه میان ایران و آژانس یک موضوع نگران‌کننده است.

ماه گذشته نیز یکی از مقامات ارشد وزارت خارجه ایالات متحده گفته بود: «عدم تمدید همکاری با آژانس کار را برای دسترسی به توافقبا ایران پیچیده‌تر می‌کند.»

از سویی دیگر جن ساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا جمعه شب درباره این تصمیم دولت ایران اظهار داشت: «ایالات متحده صراحتا تاکید کرده است که ایران باید اقدامات لازم برای تداوم نظارت آژانس را مهیا نماید.»

وی افزود: «هرگونه قصور در انجام این کار به مفهوم عدم تمایل ایران برای بازگشت به برجام محسوب می‌شود.»

مقام رسمی ایرانی همچنین به «سی ان ان» گفته است: «تا زمان ادامه‌ مذاکرات وین، ایران تصمیمی برای از بین بردن فیلم‌ دوربین‌های نظارتی سایت‌های هسته‌ای ندارد. تصمیم ایران این است که فعلا تصاویر را از آژانس پنهان کند.»

نگرانی‌های بسیاری در مورد پایبندی ایران به تعهدات اتمی‌اش وجود دارد. هفته پیش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس ایران با لحنی قاطعانه گفته بود که «هرگز اطلاعات ثبت شده را با آژانس بین‌المللی انرژیاتمی به اشتراک نخواهیم گذاشت.»

«سی ان ان» اشاره کرده که «تصمیم ایران در خودداری از دسترسی آژانس به فیلم‌ دوربین‌های مستقر در تاسیسات اتمی می‌تواند مذاکرات وین را به خطر بیندازد.» تاکنون شش دور از مذاکرات اتمی وین میان ایران و قدرت‌های جهانی و با حضور غیر مستقیم آمریکا انجام گرفته اما هنوز توافقی میان طرف‌ها صورت نگرفته است.

قرار است دور هفتم مذاکرات اتمی وین در روزهای آینده از سر گرفته شود اما تاکنون تاریخ دقیقی برای آن اعلام نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید