تهران و 92 شهر ایران در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفتند

عدم کنترل مبادی ورودی و کندی واکسیناسیون از عوامل آغاز موج‌ پنجم کرونا عنوان شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

موج پنجم کرونا که از استان‌های جنوبی و شرقی ایران آغاز شد اكنون سراسر ایران را فرا گرفته و باعث قرمز شدن وضعیت در تهران و 92 شهر دیگر شده است.

بر اساس گزارش اپلیکشن «ماسک» که شرایط کرونایی در ایران را رصد می‌کند، تا روز شنبه 12 تیر 1400 تعداد 92 شهر قرمز، 183 شهر نارنجی و 173 شهر به رنگ زرد در آمده‌اند.

مقامات وزارت بهداشت ایران با اعلام آغاز «موج پنجم شیوع کرونا» مدعی شدند که «شیوع سویه‌های جدید ویروس و کاهش سطحمراقبت‌های بهداشتی باعث آغاز خیز پنجم کرونا در کشور شده‌ است.»

این در حالی است که کارشناسان مماشات با برگزاری تجمعات در جریان انتخابات ریاست جمهوری اخیر و کندی واکسیناسیون‌ درایران را از مهمترین دلایل آغاز و گسترش موج پنجم همه‌گیری کرونا به شمار آورده‌اند.

تهران قرمز شد

تهران پایتخت ایران و 10 شهر اطراف آن نیز از روز شنبه در وضعیت قرمز قرار گرفتند. غلامرضا عباس‌پاشا، معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری تهران با اشاره به قرمز بودن شرایط پایتخت اعلام کرد: «دورکاری 70 درصدی کارمندان الزامی است و مدیران مکلف به اجرای آن هستند.»

معاون استاندار تهران در خصوص مشاغل ضرور نیز گفت: «این مشاغل نیز 50 درصد کارمندان حتما باید دورکار باشند و 50 درصدباید در محل کار حضور داشته باشند.»

تهران
تهران

آغاز موج پنجم کرونا

موج‌ پنجم بیماری کرونا در ایران هفته گذشته از استان سیستان و بلوچستان و هرمزگان با شیوع نوع جهش یافته «دلتا»ی این ویروسآغاز شد و به دلیل سهل‌انگاری مقامات در کنترل مرزها و فقدان زیر‌ساخت‌های درمانی در استان‌های جنوبی به سرعت تمام ایران را فراگرفت.

وزارت بهداشت ایران جمعه اعلام کرد که در یک شبانه‌روز گذشته حدود 14 هزار بیمار جدید مبتلا به کووید شناسایی شده است.

محمد هاشمی شهری، رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان نیز از وضع «فوق بحرانی» کرونا در سیستان وبلوچستان خبر داد و افزود: «شهرهای زاهدان، چابهار، ایرانشهر، زابل در وضعیت قرمز است.»

روند کند واکسیناسیون

معین‌الدین سعیدی، نماینده چابهار در مجلس ایران با انتقاد از روند واکسیناسیون در کشور به خبرگزاری «ایسنا» گفت: «واقعیت ایناست که شرایط واکسیناسیون هیچ نسبتی با حجم بیماری ندارد. بسیاری از کشورها تزریق دوز دوم را تمام کردند اما ما هنوز درصف‌های واکسیناسیون هستیم.»

کاربران ایرانی ویدیوهای فراوانی از روند کند واکسیناسیون منتشر کرده‌اند که صف‌های طولانی شهروندان برای تزریق واکسن کرونا رانشان می‌دهد.


بیشترین بازدید موضوعات مهم