طرح مجلس ایران برای تولید سالانه 500 میلیون دلار رمزارز

ایران از رمزارزها برای دور زدن‌ تحریم‌ها استفاده می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نمایندگان مجلس ایران طرحی را تهیه کرده‌اند که بر اساس آن ادعا شده است سالانه پانصد میلیون دلار از طریق استخراج ارز دیجیتال درآمدزایی می‌شود.

در گزارشی که خبرگزاری تسنیم منتشر کرده است،‌ به مراکز دارای مجوز استخراج ارز دیجیتال خدماتی مانند وام از صندوق توسعه ملی، معافیت‌های مربوط به بخش انرژی و یارانه گار مصرفی بخش کشاورزی تعلق می‌گیرد.

طبق ماده اول این طرح که «حمایت از استخراج رمزارز و ساماندهی بازار مبادلات داخلی آن» نامیده شده، بانک مرکزی ایران مرجع تنظیم مقررات مبادلات رمزارز‌ها در داخل کشور تعیین شده است. طبق این طرح، رمزارزها، غیر از رمز ملی، به عنوان ابزار پرداخت در داخل کشور یا برای راه‌اندازی و اداره شبکه پرداخت داخلی ممنوع است.

مجلس ایران، وزارت صنعت، معدن و تجارت را به عنوان کارفرمای صنعت استخراج رمزارز‌ها و مسئول صدور مجوز مزارع تعیین کرده‌ است. این وزارت‌خانه مکلف شده پردازش مزارع استخراج رمزارز کشور را به سوی تولید درآمد ناخالص سالانه پانصد میلیون دلار در سال 1401 ببرد و سپس رشد 10 درصدی سالانه را به همراه داشته باشد.

رمزارز ابزاری برای دور زدن تحریم‌ها

نمایندگان مجلس ایران انتظار دارند با استخراج ارز دیجیتال و استفاده آن در معاملات بین‌المللی، تحریم‌های جهانی علیه ایران را دور بزنند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، ایران می‌تواند سالانه حدود یک میلیارد دلار از محل استخراج بیت‌کوین درآمد داشته باشد. رقمی معادل درآمد نفتی ایران در سال 99.

«رویترز»، در گزارش دیگری به این نکته اشاره کرده که «رمزارزها در دوران تحریم به دولت ایران برای دور زدن تحریم‌ها و واردات کالا کمک کرده است. به عبارت دیگر، درآمد حاصل از استخراج بیت‌کوین حالا همان کارکردی را دارد که درآمد نفت داشت. ایران احتمالا بیت‌کوین می‌دهد و می‌تواند کالا وارد کند.»

دو هزار مگاوات برای تولید رمزارز

شهروندان ایرانی انتقاد‌های زیادی را به مصرف برق برای استخراج ارز دیجیتال، که منجر به قطعی برق در بعضی شهر‌های ایران شده بود، مطرح کرده‌اند.

در همین رابطه رضا اردکانیان، وزیر نیرو ایران گفته بود: «10 درصد از انرژی مصرفی برای تولید رمزارزهای کل جهان در ایران بوده و این میزان به‌معنای صرف دو هزار مگاوات انرژی برق است، در حالی که واحدهای دارای مجوز استخراج رمزارزها تنها 320 مگاوات مصرف دارد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید