نشست شورای امنیت درباره برجام؛ آمریکا ایران را به نقض قطعنامه 2231 متهم کرد

ایران: کنون نوبت آمریکا و سه کشور اروپایی است که تصمیمات سخت اتخاذ کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جفری دو لورانتیس، نماینده آمریکا در اجلاس شورای امنیت روز چهارشنبه 30 ژوئن 2021، ایران را متهم کرد که قطعنامه 2231 را نقض می‌کند.

دو لورانتیس گفت: «ایران هم‌چنان به شروط قطعنامه 2231 بی‌توجهی می‌کند. ما در نگرانی‌های سه کشور اروپایی و اسراییل در رابطه با فعالیت‌های موشک‌های بالستیک این رژیم اشتراک نظر داریم. رژیم ایران به گام‌های افزایش دهنده تنش‌ها ادامه می‌دهد.»

او در توضیح این گام‌های تنش‌زا، افزود که ایران «اورانیوم را از نظر سطح غنی‌سازی و از نظر حجم آن خیلی بیش از محدودیت‌های توافقنامه غنی‌سازی می‌کند.»

در سوی مقابل مجید تخت‌روانچی، نماینده ایران در سازمان ملل اظهارات نماینده آمریکا را «دلسرد کننده» خواند و گفت: « برخلاف چنین اظهارات دلگرم کننده‌ای، ما اخیراً (از جمله در این جلسه)، اظهارات دلسرد کننده‌ای نیز از چند عضو شورا شنیدیم که به جای اینکه خواستار رفتار مسئولانه توسط مقصر باشند، انگشت خود را به سمت قربانی نشانه رفتند.»

او مدعی شد: «آنها عمداً این واقعیت را نادیده گرفتند که گام‌های ایران در کاهش اجرای برخی تعهداتش دارای ماهیتی جبرانی است. آنها از ایران خواستند که به طور کامل به اجرای تعهدات خود تحت برجام برگردد، انگار این ایران بود که از برجام خارج شد.»

جفری دو لورانتیس، معاون سفیر آمریکا در سازمان ملل گفت کشورش متعهد است هیچ‌گاه اجازه دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای را ندهد.

دو لورانتیس افزود: «واشینگتن باور دارد که دیپلماسی به‌علاوه هماهنگی با شرکاء و همپیمانان در منطقه، بهترین راه برای محقق کردن این هدف است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید