نخست‌وزیر اسرائیل: اجازه دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای را نمی‌دهیم

نفتالی بنت گفت کشورش از خود در مقابل تهدیدات خارجی دفاع می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل روز پنج‌شنبه اول ژوئیه 2021 تاکید کرد ایران به صورت علنی گفته برای نابودی اسرائیل می‌کوشد و از این رو تل‌آویو اجازه نخواهد داست ایران به توان هسته‌ای نظامی دست پیدا کند.

آوویر گندلمن، سخنگوی نخست‌وزیر اسرائیل گفت که نفتالی بنت روز پنج‌شنبه در دیدار با فرانک والتر شتاین‌مایر، رئیس‌جمهوری آلمان، با او درباره تهدیدات ناشی از برنامه هسته‌ای ایران گفتگو کرد.
نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل روز چهارشنبه هم در اشاره به ایران، گفته بود که کشورش از خود در مقابل تهدیدات خارجی دفاع می‌کند. او گفت که تل‌آویو برای محافظت از امنیت خود، دست بسته باقی نمی‌ماند و با جدیت، نوآوری و نظم در مقابل تهدیدات دور و نزدیک عمل می‌کند.
پیش از او الکساندر بن تسفی، سفیر اسرائیل در موسکو گفته بود که ایران یک تهدید راهبردی برای اسرائیل است و با روی کار آمدن رئیس‌جمهوری تندرو در ایران، تنش‌ها در منطقه بیشتر خواهد شد. او گفت: «برد موشک‌های بالستیک ایران به 2 هزار کیلومتر می‌رسد، این تنها اسرائیل نیست، بلکه به اروپا و بعد از آن هم می‌رسد.»

پس از آنکه نخست‌وزیر اسرائیل تاکید کرد با رژیم خشونت‌باری که «ابراهیم رئیسی» را به ریاست‌جمهوری برمی‌گزیند، نباید معامله‌ای صورت گیرد، یک منبع نزدیک به دولت آمریکا به «جروزالم پست» خبر داد که واشینگتن قصد دارد برای مشاوره با تل‌آویو روند مذاکرات هسته‌ای با ایران را به تاخیر بیندازد و اسرائیل به این منظور «کارشناسان تحریم» به آمریکا می‌فرستد و اینکه مقامات ایرانی می‌گویند آمریکا می‌خواهد تحریم‌ها را بردارد، «اغراق» است.

این منبع آگاه، روز چهارشنبه 24 ژوئن 2021 اعلام کرد که ایالات متحده مشتاق همکاری نزدیک با اسرائیل در زمینه احیاء توافق هسته‌ای ایران موسوم به «برجام» است، اگرچه این به معنای به تاخیر انداختن جریان مذاکرات با ایران باشد. این منبع تاکید کرد که همکاری دو کشور به احتمال زیاد به اتخاذ مواضع سخت‌گیرانه‌تر توسط آمریکا نسبت به ایران خواهد انجامید.

روز چهارشنبه اول ژوئن هم خبرگزاری «بلومبرگ« گزارش کرد دیپلمات‌هایی که ماه‌هاست در گفتگوهای هسته‌ای وین مشارکت دارند، از احتمال تاخیر دوباره در مذاکرات و ناکام ماندن تلاش‌ها خبر داده‌اند. بر اساس این گزارش هیات‌های مذاکره‌کننده به مانند هفته‌های گذشته با هم دیدار نمی‌کنند و زمان برگزاری دور بعدی مذاکرات هم معلوم نیست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید