خامنه‌ای یک ناقض دیگر حقوق بشر را به ریاست قوه قضائیه منصوب کرد

محسنی اژه‌ای معروف به «سوت‌بلبلی» به عنوان رئیس قوه قضاییه منصوب شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، غلامحسین محسنی اژه‌ای، که به اتهام نقض گسترده حقوق بشر در لیست تحریم‌های بین المللی قرار دارد را به‌عنوان رئیس جدید قوه قضائیه ایران منصوب کرد.

خامنه‌ای در حکم انتصاب محسنی اژه‌ای گفته که وی را به واسطه «تجربه‌ گران‌بها و شناخت عمیق و سابقه‌ درخشان در امر قضا» به ریاست دستگاه قضایی ایران منصوب کرده است.

محسنی اژه‌ای و علی خامنه‌ای
محسنی اژه‌ای و علی خامنه‌ای

ابراهیم رئیسی، نامزد پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری 1400، روز چهارشنبه، 9 تیرماه، از خامنه‌ای خواسته بود تا درباره انتصاب رئیس‌ جدید قوه قضائیه تصمیم‌گیری کند. او که با حفظ سمت ریاست قوه قضائیه در انتخابات شرکت کرده بود در نامه‌‌ای به رهبر جمهوری اسلامی گفته بود که قصد دارد در زمان باقیمانده تا آغاز به کار دولت جدید، بر موضوع تشکیل دولت متمرکز شود.

ابراهیم رئیسی و محسنی اژه‌ای
ابراهیم رئیسی و محسنی اژه‌ای

غلامحسین محسنی اژه‌ای به صدور فتوای قتل روشنفکران ایرانی موسوم به «قتل‌های زنجیره‌ای» و نقش پشت پرده‌اش در آن ترورها توسط روزنامه‌نگاران دهه هفتاد متهم شد.

تحریم توسط اتحادیه اروپا و آمریکا

اژه‌ای در قطعنامه اتحادیه اروپا در تاریخ 23 فروردین 1390، به همراه 32 مقام دیگر ایرانی به اتهام «نقض حقوق بشر» تحریم شد. بر اساس توافق وزیران خارجه کشورهای عضو اتحاديه اروپا، صدور ويزا برای 32 مقام ايرانی ممنوع و دارايی‌های اين افراد نيز مسدود شد.

نقش او در حصر رهبران مخالف، بازداشت روزنامه‌نگاران و صدور احکام اعدام از مهمترين موارد نقض حقوق بشر توسط او در ايران عنوان شده است.

دولت آمریکا نیز در سپتامبر 2010، اژه‌ای و هفت مقام‌ ايرانی دیگر را به دلیل نقض حقوق بشر و به‌ويژه در کشتار معترضان به نتايج انتخابات رياست جمهوری سال 88 در لیست تحريم قرار داد.

دعوا با احمدی‌نژاد بر سر برکناری مشایی

اژه‌ای در 23 مرداد 84، در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد برای تصدی وزارت اطلاعات از مجلس رای اعتماد گرفت.

محمود احمدی‌نژاد و محسنی اژه‌ای
محمود احمدی‌نژاد و محسنی اژه‌ای


در 3 مرداد 88، چند روز پس از درگیری لفظی احمدی‌نژاد با اژ‌ه‌ای بر سر تعلل احمدی‌نژاد در پذیرش حکم خامنه‌ای مبنی بر برکناری اسفندیار رحیم‌مشایی و همچنین درباره چگونگی پخش اعترافات بازداشت‌شدگان حوادث سال 88 از تلویزیون، توسط رئیس‌جمهوری وقت از کار برکنار شد.

ماجرای گاز گرفتن سحرخیز

محسنی اژه‌ای که در دوران دولت محمد خاتمی ریاست دادگاه ویژه روحانیت را برعهده داشت با عیسی سحرخیز، عضو هیات نظارت بر مطبوعات در آن دوره در یک جلسه رسمی با سحرخیز درگیر شد و قندان دم دستش را به سوی وی پرتاب کرد. به گفته شاهدان عینی، اژه‌ای به اين اقدام هم اكتفا نكرد و متعاقبا از جای خود برخواست و قندان ديگری را بر سر سحرخيز کوبید و سپس شانه چپش را گاز گرفت و پيراهنش را پاره کرد.

عیسی سحرخیز
عیسی سحرخیز

«سوت بلبلی» در پاسخ به دانشجویان معترض

اژه‌ای در 20 آذر 96، در دیدار با دانشجویان دانشگاه شریف، در واکنش به اعتراضات دانشجویان به سخنانش با صدای بلند «سوت بلبلی» زد که بازتاب گسترد‌ه‌ای در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها داشت.

نقش اژه‌ای در محدودسازی اینترنت

اژه‌ای در شهریور 1393، در نامه‌ای به محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت اول روحانی خواستار اعمال محدودیتهای بیشتر روی اینترنت نظیر فیلترینگ وایبر، واتس‌اپ، تانگو و سایر شبکه‌های اجتماعی شد.

انتصاب اژه‌ای به ریاست قوه قضائیه، با توجه به سابقه او در رده‌های بالای قضائی و اطلاعاتی و نقش او در مهمترین پرونده‌های قضائی و ‌امنیتی، از گسترش فشار و سرکوب در آینده سیاسی و اجتماعی ایران خبر می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size