حکم اعدام یکی از بازداشتى‌های اعتراضات 98 به اتهام «تخریب اموال عمومی»

پاک‌نیا: ایرادات شکلی زیادی در پرونده وجود دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بابک پاک‌نیا، وکیل دادگستری در ایران، گفته که حکم اعدام یکی از موکلانش به نام حسین خیری به اتهام «محاربه» صادر و به او ابلاغ شده است.

پاک‌نیا به وبگاه «امتداد» گفت که کیفر خواستی از دادسرای امنیت اوین، علیه هشت نفر صادر شد که در آن، چهار نفر به‌عنوان «محارب» اعلام و مابقی تحت عنوان «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی و امثالهم» تحت تعقیب بودند. دلیل محاربه این افراد نیز، «تخریب اموال مردم به قصد مقابله با نظام» عنوان شده است.

او افزود: «عنوان محارب، قابلیت انطباق با اعمال انجام شده را ندارد و ایرادات شکلی زیادی در پرونده وجود دارد».

پاک‌نیا توضیح داد: «انصافا این افراد از میان افراد ضعیف جامعه بودند و دادگاه خوشبختانه در خصوص سه نفر، ضمن پذیرش دفاع ما، حکم به برائت این افراد از عنوان محاربه داد. منتهی از این بین، اعمال حسین خیری، دیگر متهم این پرونده را مصداق محاربه تشخیص داده و حکم اعدام برای او صادر کرده‌اند.»

اسامی سه نفر دیگر که حکم اعدام آن‌ها مانند حسین خیری محاربه بوده و در مسیر دادرسی به کمک وکلا از این عنوان تبرئه شدند هنوز اعلام نشده، اما در کیفرخواست‌شان «تخریب اموال مردم به قصد مقابله با نظام» عنوان شده است.

شماری از كاربران شبکه‌های اجتماعی، با انتشار ويدئوهايی از اقدامات نيروهاى امنيتى و بسيج ایران نسبت به تخريب عمدى اماكن عمومى و خصوصى به صدور این احکام، اعتراض کردند.

پیش از این مهدی محمودیان، فعال سیاسی، در صفحه توئیتر خود خبر داده بود که «همزمان با روزهای وداع آقای رئیسی از قوه قضاییه، شعبه 26 دادگاه انقلاب به ریاست ایمان افشاری به اتهام تخریب اموال عمومی به قصد مقابله با نظام برای یکی از زندانیان سیاسی حکم اعدام صادر کرده است. این پرونده هشت متهم داشته است که هفت نفر دیگر به احکام حبس از سه تا هفت سال محکوم شده‌اند».

محمودیان نوشته که حسین خیری 32 ساله است و در این پرونده مجید کهراری و فردین عسگری به هفت سال حبس، نیما حیدری به شش سال حبس، میلاد کرمی، محمود کرمی و «ب» به سه سال و نیم حبس و «ن» به چهار سال حبس تعلیقی محکوم شده‌اند.

پاک‌نیا در پایان، با اعلام اینکه در پی آماده‌سازی لایحه‌ای برای فرجام‌خواهی به دیوان‌عالی کشور است، به «امتداد» گفت: «معتقدم که دیوان‌عالی کشور در صورت دقت به لایحه ما و ایرادات مطرح شده، رای را نقض خواهد کرد.»

این وکیل دادگستری جزئیات بیشتری در خصوص دیگر متهمان این پرونده ارائه نکرده و از زمان و مکان بازداشت این افراد اطلاعی در دست نیست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید