کارکنان رسمی شرکت نفت و گاز گچساران به اعتراضات سراسری پیوستند

روحانی: مشکلی در تولید و صادرات پیش نیامده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

اعتصابات کارگری در ایران، با گذشت بیش از 10 روز، با پیوستن نیروهای چند شرکت‌ پالایشگاهی، نیروگاهی و صنف‌های مختلف ادامه یافت.

در همین راستا، شماری از کارکنان رسمی شرکت نفت و گاز گچساران، امروز چهارشنبه 9 تیرماه 1400، در محوطه‌ این سازمان تجمع اعتراضی برگزار کردند.

Advertisement

آنها به عدم اجرای ماده 10 قانون وظایف وزارت نفت اعتراض دارند و خواهان اصلاح نحوه افزایش حقوق و سنوات هستند.

پس از اعتراض روز گذشته پزشکان و دانشجویان استان فارس به‌دلیل عدم رسیدگی به حقوق پزشکان و بی‌توجهی مسولین به سلامت مردم در پی پیوستن به اعتصاب و اعتراضات سراسری، این بار در گچساران، کارکنان رسمی این شرکت با در دست داشتن پلاکارهای اعتراضی به مسئولین مختلف کشور تجمع برگزار کردند.

آن‌ها با نوشته‌هایی از جمله «نیروی عملیاتی سقف حقوق ندارد»، «دکتر قالیباف تولید نفت و گاز دریا و خشکی ندارد» خواهان اجرای کامل بنده 10 قانون اختیارات وزارت نفت، اصلاح قانون تعدیل مدرک کارمندان، افرایش حقوق سال 1400 و حذف مالیات سنگین پلکانی شدند. کارمندان در نوشته‌هایی این عوامل را علت بی‌انگیزگی خود و اعتصاب امروز اعلام کردند.

اعتصابات کارگران در ایران تحت عنوان «اعتصاب1400» و «تجمعات اعتراضی» در ایران یک روز بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری توسط شرکت‌های پتروشیمی آغاز شد و بعد از آن کارمندان و سایر گروه‌های شغلی نیز در روز‌های گذشته به این کمپین اعتراضی پیوستند.

از سویی حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، مدعی شد که اعتصابات کارگران در تولید و صادرات نفت کشورش «مشکلی» به‌وجود نیاورده و مشکلات کارگران شرکت‌های پیمانکاری در حال اعتصاب «ارتباطی با بخش نفت ندارد» و آن‌ها ممکن است فقط در مناطق نفتی کار کنند.

روحانی، روز چهارشنبه 9 تیرماه گفت که مشکلات کارگران بین کارگر و پیمانکار است که آن‌ها باید حل و فصل کنند و وزارت کار باید این موضوع را پیگیری کند تا این مسئله حل و فصل شود.

او با رد تاثیر این اعتصابات مدعی شد: «هیچ مشکلی در تولید، انتقال و توزیع و صادرات نفت و فرآورده نداشته و نخواهیم داشت.»

گفتنی است که پیوستن کارکنان سایر صنایع به این جنبش اعتراضی و اعلام همبستگی اقشار مختلف با اعتصاب‌ها هر روز به آن ابعادی تازه بخشیده است.

در روزهای گذشته، «شبکه بین‌المللی سندیکایی همبستگی و مبارزه» حمایت خود را از اعتصاب کارگران شرکت‌های نفت و پتروشیمی ایران و «شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت»، سازمان‌دهنده این حرکت، اعلام کرد.

مهمترین درخواست کارگران «پرداخت به موقع دستمزدها» و «لغو اخراج کارگران» و «یکسان‌سازی حقوق ‌و مزایای کارگران قراردادی با نیروهای رسمی» در شرکت‌هاست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم