سه فعال مدنی در ایران به چهار ماه تا یک سال حبس محکوم شدند

ضیا نبوی به‌اتهام «فعالیت تبلیغی نظام» به یک سال حبس تعزیری محکوم شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ضیا نبوی، امیرحسین علی‌بخشی و علی حقیقت‌جوان، سه فعال مدنی و دانشجویی در ایران با حکم دادگاه انقلاب اسلامی به چهار ماه تا یک سال حبس و جریمه نقدی محکوم شده‌اند.

امیر رئیسیان، از وکلای این فعالین، روز گذشته هشتم تیرماه، در توییتر خود از حکم نهایی پرونده‌ آن‌ها خبر داد. پرونده‌ای که طبق گفته‌ رئیسیان در اواخر سال 98 با شکایت «قرارگاه ثارالله» تشکیل شد و مواردی که این سه فعال دانشجویی و مدنی با آن‌ها محکوم شدند، مرتبط با تشکل‌های دانشجویی قانونی و دارای مجوز «دانشجویان متحد» است.

از نکات دیگری که در این پرونده مطرح شده است، می‌توان به سوگواری ضیا نبوی، امیرحسین علی‌بخشی و علی حقیقت‌جوان در دانشگاه‌ها برای کشته‌شدگان هواپیمای مسافربری اوکراینی که دی ماه 98 توسط موشک‌های سپاه پاسداران ایران سرنگون شد، اشاره کرد.

با اینکه در حکم دادگاه با تلاش موکلین این سه فعال دانشجویی و مدنی از اتهام « اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت» تبرئه شدند علی حقیقت‌جوان به جزای نقدی بدل از 3 ماه حبس، علی‌بخشی به 4 ماه حبس تعزیری و ضیا نبوی به یک سال حبس تعزیری محکوم شدند.

در این میان ضیا نبوی، احکام تکمیلی دیگری را توسط شعبه 26 دادگاه انقلاب دریافت کرد که حسب آن به دو سال ممنوع الخروجی، حضور در بهشت زهرا، آسایشگاه جانبازان و کلاس‌های کنترل‌هیجان در قم محکوم شد.

اما احکام تکمیلی ضیا نبوی از جمله حکم حضور در کلاس‌های کنترل هیجان در قم برای او در فضای مجازی واکنش‌های زیادی را دربر داشته، از جمله خود نبوی در توییتی که از دریافت این حکم خبر می‌داد از حکم حضور در کلاس‌های کنترل هیجان متعجب شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم