یک میلیون شرکت‌کننده در كنكور ايران به‌رغم موج پنجم کرونا

شاهد عینی به «العربیه»: هیچ ماسکی برای تعویض به داوطلبان داده نشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

«سازمان سنجش»، در حالی آزمون سراسری امسال را با یک میلیون و 367 هزار و 931 نفر برگزار می‌کند که ایران پس از تجمعات مربوط به انتخابات ریاست جمهوری وارد موج سهمگین پنجم کرونا با گونه «دلتا» شده است.

امروز نهم تیرماه، اولین گروه داوطلبان کنکور سراسری 1400، در گروه هنر آغاز کننده‌ آزمونی بودند که علاوه بر استرس و نگرانی نتیجه‌ سال‌ها تلاش برای ورود به دانشگاه، باید اضطراب حفظ سلامتی خود در طول برگزاری آزمون را نیز داشته باشند.

داوطلبان امسال در حالی روی صندلی‌های آزمون می‌نشینند که طبق اعلام ستاد مقابله با کرونا و وزارت بهداشت، 63 شهرستان در وضعیت قرمز و هشدار قرار دارد و طبق گفته‌ سید محمد هاشمی شهری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، از دو هفته گذشته تعداد مبتلایان به کرونا به صورت انفجاری افزایش پیدا کرده است.

کمپین «تعویق کنکور سراسری»

پیش از این هم کمپینی با نام «تعویق کنکور سراسری 1400 در ایام کرونا» راه‌اندازی شده بود که خطاب به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران و سیزده مقام مسول از وزارت بهداشت تا سازمان سنجش، خواستار تغییر زمان برگزاری این آزمون‌ها شده بود.

در این کمپین به برگزاری چهار روزه‌ این آزمون با تعداد بالای شرکت کننده اشاره شده بود که فقط در یک روز در گروه تجربی، ششصد هزار نفر در محل‌های برگزاری آزمون حضور پیدا خواهند کرد و با توجه به عدم انجام واکسیناسیون در ایران، این آزمون‌ها را خطری بزرگ برای داوطلبان و خانواده‌های آن‌ها دانستند. بیشتر آزمون‌های کشوری به اواخر تیر و ماه مرداد منتقل شده اما آزمون سراسری که بیشترین‌ شرکت کننده را دارد در وضعیت نابسامان کنونی درحال برگزاری است.

حضور داوطلبان یک ساعت قبل از برگزاری در محل آزمون و زمان تقریبی پنج ساعته‌ آن با استفاده از چند ماسک و شیلد برای جلوگیری از ابتلا به کرونا باعث کاهش اکسیژن رسانی می‌شود که این موضع می‌تواند در روند موفقیت داوطلبان کنکور 1400 تاثیر منفی بگذارد.

یکی از شرکت کنندگان در اولین روز برگزاری آزمون سراسری در گروه هنر در استان البرز به «العربیه» در مورد عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی ساده از جمله نبودن دستگاه تب سنج در بدو ورود به محل آزمون خبر داد. این داوطلب گفت که آزمون قرار بود راس ساعت هشت صبح آغاز شود اما با تاخیر سی دقیقه‌ای همراه بود و در مدت 4 ساعت حضور در جلسه، هیچ ماسکی برای تعویض به داوطلبان داده نشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size