پیوستن کارگران فارس و اصفهان به اعتصابات سراسری در ایران

پزشکان و اساتید دانشگاه هم به صف معترضان پیوستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

اعتصابات کارگری در ایران با پیوستن نیروهای چند شرکت‌ پالایشگاهی و نیروگاهی و تجمع اعتراضی پزشکان و اساتید دانشگاه گسترش یافت.

با گذشت بیش از 10 روز از آغاز اعتصاب کارگران صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، کارگران و متخصصات پالایشگاه گاز پارسیان در لامرد استان فارس و کارگران کارگاه نصب نیروی شعبه اندیمشک، امروز سه‌شنبه 8 تیرماه 1400، اعتصاب کردند.

Advertisement

کامیون‌داران پالایشگاه نفت اصفهان نیز با پارک کردن کامیون‌های خود دست از کار کشیدند و به «کمپین 1400» پیوستند.

این اعتصابات کارگری طی روزهای گذشته با تجمعات اعتراضی اقشاری از سایر صنایع و مشاغل همراه شد. امروز جمعی از پزشکان و دانشجویان پزشکی در اعتراض به نادیده گرفته شدن حقوق جامعه پزشکی، بی‌توجهی به سلامت مردم، گسترش فساد در بخش مرتبط با سلامت و تخلفات گسترده وزارت بهداشت در برابر وزارت بهداشت تجمع کردند.

گردهمایی اعتراضی استادان دانشگاه آزاد نیز در همین زمان در اعتراض به دستمزدهای زیر خط فقر در مقابل ساختمان مجلس برگزارشد. معترضان خواهان همسان‌سازی حقوق و مزایای اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد با دانشگاه‌های دولتی و استعفای محمدمهدی تهرانچی، رئیس دانشگاه، شدند.

اعتصاب کارگران شرکت‌های پالایشگاهی، پتروشیمی و نیروگاهی، با عنوان کمپین «اعتصاب 1400»، که از روز شنبه 29 خرداد، یک روز پس از برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی، آغاز شد، با پیوستن نیروهای کار بیش از 70 شرکت از سراسر ایران (تا امروز) ادامه یافت.

پیوستن کارکنان سایر صنایع به این جنبش اعتراضی و اعلام همبستگی اقشار مختلف با اعتصاب‌ها هر روز به آن ابعادی تازه می‌بخشد.

روز گذشته، «شبکه بین‌المللی سندیکایی همبستگی و مبارزه» حمایت خود را از اعتصاب کارگران شرکت‌های نفت و پتروشیمی ایران و «شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت»، سازمان‌دهنده این حرکت، اعلام کرد.

مهمترین درخواست کارگران «پرداخت به موقع دستمزدها» و «لغو اخراج کارگران» و «یکسان‌سازی حقوق ‌و مزایای کارگران قراردادی با نیروهای رسمی» در شرکت‌هاست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم