وزیر سابق اطلاعات ایران هم نفوذ گسترده موساد در این کشور را تایید کرد

علی یونسی: حتی جان مقامات عالی ایران نیز به دلیل نفوذ اطلاعاتی موساد در خطر است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

علی یونسی، وزیر اسبق اطلاعات ایران با اذعان به نفوذ گسترده موساد، سازمان امنیت اسرائیل در ایران، تاکید کرد که حتی جان مقامات عالی کشور نیز به دلیل نفوذی‌های موساد به خطر افتاده است.
یونسی، سه شنبه 8 تیر در گفت‌وگو با وبگاه «جماران» ضمن تایید نفوذ گسترده موساد در ایران به طور ضمنی عملیات‌های تخریبی این سازمان جاسوسی در این کشور را تایید کرد و گفت: «غفلت از موساد سبب شده که نفوذ کند و این گونه ضربه بزند به گونه‌ای که صریحا مسئولین جمهوری اسلامی را تهدید کند.»
پیشتر محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری سابق ایران در یک گفت‌وگو درباره «باند فاسد امنیتی» مدعی شد که «رئیس میز مبارزه بانفوذ اسرائیل در ایران، خود جاسوس اسرائیل است.»
یوسی کوهن، رئیس پیشین موساد نیز در یک مصاحبه جنجالی با شبکه 12 تلویزیون اسرائیل خطاب به مقامات جمهوری اسلامی گفت: «دوستان عزیز، ما در میان شما نفوذ کرده‌ایم.»

نهادهای موازی اطلاعاتی

وزیر اطلاعات دولت خاتمی با تاکید بر وجود موازی‌کاری و رقابت میان نهادهای امنیتی ایران، رویکرد اصلی این نهادها را سرکوب مردم و معارضان سیاسی نظام دانست و اظهار داشت: «سازمان‌های جدید و موازی با وزارت اطلاعات به جای اینکه با نفوذ مبارزه کنند، مشغول کنترل و مبارزه با خودی‌ها شدند. میدان برای نفوذ سرویس‌های جاسوسی دنیا باز شد و امروز ما حق داریم برای همه جا و هراتفاقی که رخ بدهد نگران باشیم.»
او سازمان های اطلاعاتی کشور را متهم کرد که اولویت آنها به جای مبارزه با نفوذ نهادهای امنیتی خارجی در کشور به «کنترل خودی‌ها» تبدیل شده است.
پیش از این احمدی‌نژاد درباره کنترل مردم از سوی دستگاه های اطلاعاتی گفته بود که «نهادهای امنیتی بر خلاف قانون به شنود وتجسس از مردم مشغول هستند.»
رئیس جمهوری پیشین ایران تاکید کرد که حتی روبروی منزل شخصی او نیز دوربین نصب کرده‌اند.

تندروهای ایران عامل نفوذ

یونسی با چاپلوس و متملق نامیدن تندروهایی که منبر و تریبون در اختیار دارند، آنها را درگاه نفوذ سیستم‌های اطلاعاتی دیگر کشورها به ایران به شمار آورد و خاطرنشان کرد: «اگر افراد متملق، چاپلوس و افراطی را تعطیل کنیم، دروازه ورود نفوذی‌ها راحت بسته می‌شود، ولی متاسفانه الآن می‌بینیم هرکس شعار تندتری بدهد، اقدام تندتری بکند و عملیات تندتری داشته باشد بیشتر بالا می رود و در کنار اوافرادی هم بالا می آیند. راه نفوذ دشمن این است.»

اقرارگیری روش مرسوم نهادهای امنیتی در ایران

مشاور دولت روحانی، با اذعان به وجود روش‌های اعتراف‌گیری در نهادهای امنیتی ایران‌ آن را روشی برای جبران کاستی‌ها وپوشاندن ‌ضعف ها عنوان کرد و ابراز داشت: «مواردی بوده که بی دلیل افراد را بازداشت و اعتراف گرفته بودند که مرتکب جنایتی شده‌اند. فاجعه‌ای که در انفجار حرم امام رضا رخ داد مربوط به گروهی افراطی به نام “فرقان” بود اما (سازمان مجاهدین خلق) مظنون ومتهم شد. وزارت اطلاعات آن موقع افرادی را دستگیر و از آنها اقراری مبنی بر ارتکاب این انفجار گرفت. تعدادی بازداشت شدند و وقتی من وزیر شدم با بررسی‌هایی متوجه این خطا شدم و از بازداشتی‌ها دلجویی کردم.»

در جریان ترور دانشمندان هسته‌ای، تلویزیون ایران اعترافات «مازیار ابراهیمی» را پخش کرد که بعدها معلوم شد او هیچ نقشی درترورهای مذکور نداشته اما با شکنجه و فشار مجبور به اعتراف شده است.


تاثیر سازمان‌های امنیتی بر نهادهای سیاسی

یونسی همچنین به تاثیرگذاری فراقانونی نهادهای اطلاعاتی بر دستگاه‌های تصمیم‌گیر کشور مانند شورای نگهبان اشاره کرد و تصریح کرد: «در مورد شورای نگهبان متاسفانه دو اعترافی که صورت گرفت، باور عمومی را تایید کرد. یکی اعتراف آقای صادق لاریجانی رئیس سابق قوه قضائیه و دیگری اعترافات آقای مصلحی وزیر اسبق اطلاعات بود. این دو اقرار تایید می‌کند که شورای نگهبان بر حسب صلاحدید مقامات امنیتی نظر داده‌اند.»

صادق لاریجانی که همزمان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو فقهای شورای نگهبان هست در دفاع از علی لاریجانی، برادرخود دیگر اعضای شورای نگهبان را متهم کرد که تحت تاثیر گزارش‌های دروغ و جهت‌دار نهادهای امنیتی به رد صلاحیت برادرش درانتخابات ریاست جمهوری اخیر اقدام کرده‌اند.

حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات دولت احمدی‌نژاد نیز در یک گفت‌وگوی تلویزیونی تاکید کرد که شورای نگهبان با استناد به گزارشحضوری وی اکبر هاشمی‌رفسنجانی را در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 رد صلاحیت کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم