مقام اسبق وزارت دفاع آمریکا: احیای برجام به افزایش خشونت در خاورمیانه می‌انجامد

امضای برجام میلیاردها دلار در اختیار نیروی قدس قرار خواهد داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

داو زخیم، کارشناس مسائل نظامی و مقام اسبق وزارت دفاع آمریکا، در مقاله‌ای برای خبرگزاری کنگره ایالات متحده «هیل» نوشته برخلاف تصور برخی که پدیدار شدن صلح در خاورمیانه را در گروی احیای توافق هسته‌ای 2015 با ایران موسوم به «برجام» می‌دانند، احیای این توافق در حقیقت دست حکومت ایران برای پیگیری برنامه موشکی و رفتارهای تروریستی و اهداف امپریالیستی‌اش در سطح منطقه و جهان را بازتر می‌کند.
به گفته زخیم، با احیای برجام، پول زیادی به خزانه تهران سرازیر می‌شود. در حال حاضر بیش از 35 میلیارد دلار از دارایی‌های ایران در آمریکا و 6 کشور دیگر توقیف شده است، و این سوای دارایی‌های مسدود‌شده ایران در کشورهای دیگر است.
زخیم می‌گوید که طبق برآوردهای بین‌المللی، چین با حدود 20 میلیارد دلار بیشترین سرمایه خارج از کشور را برای ایران نگهداری می‌کند، که در صورت برداشته شدن تحریم‌ها، به احتمال زیاد عمده آن را به ایران بازگرداند. لوکزامبورگ هم ممکن است 1.5 میلیارد دلار دارایی‌های ایران را تحت فشار فرانسه و آلمان آزاد کند. نخست وزیر کره جنوبی هم در ماه آوریل اعلام کرده بود که کشورش 7 میلیارد دلار از دارایی‌های ایران را آزاد خواهد کرد.
به گفته این مقام اسبق وزارت دفاع آمریکا، سودبرنده اصلیِ احیای برجام، که به برداشته شدن تحریم‌ها و سرازیر شدن پول به سوی تهران خواهد انجامید، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و به ویژه واحد عملیات خارجی آن یعنی «نیروی قدس» است. برجام امکان تامین فعالیت‌های سپاه قدس در سوریه، یمن، عراق و جاهای دیگر، که هزینه عملیاتی‌شان در مجموع احتمالاً کمتر از 3.5 میلیارد دلار در سال است، را فراهم می‌کند.
زخیم سپس هزینه‌ عملیات توسعه‌طلبانه سپاه قدس در مناطق مختلف خاورمیانه را یک به یک برمی‌شمرد. به گفته وی، هزینه حمایت از رژیم بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه احتمالاً بیش از 2 میلیارد دلار نیست. هزینه حمایت از حزب‌الله در لبنان بین 750 میلیون تا یک میلیارد دلار است. گروه‌های مختلف فلسطینی حدود 100 میلیون دلار، حوثی‌های یمن 25 میلیون دلار، و شبه‌نظامیان شیعه عراق بیش از 200 میلیون دلار دریافت می‌کنند.
این کارشناس امور نظامی مقاله خود برای وبسایت «هیل» را با این هشدار به پایان می‌رساند، که در حالی که دولت پرزیدنت بایدن مصمم است حضور ایالات متحده در خاورمیانه را کاهش دهد، با توجه به اینکه تقویت سپاه پاسداران از طریق برجام و حمایت بیشتر رئیس‌جمهوری جدید ایران، ابراهیم رئیسی، از این سازمان، به توسعه‌طلبی هرچه بیشتر حکومت ایران در خاورمیانه خواهد انجامید، دولت بایدن مجبور خواهد شد درباره تصمیم خود برای کاهش حضور در منطقه تجدید نظر کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم