ربیعی: منتظر نظر آمریکا هستیم تا روشن‌تر مذاکره کنیم

ربیعی: ممکن است مذاکرات به دولت آینده موکول شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، با اشاره به این‌که تهران نظر و دیدگاه‌های خود در رابطه با مذاکرات اتمی وین را پیشتر اعلام کرده است، تاکید کرد که ادامه مذاکرات به نظر آمریکا بستگی دارد.

ربیعی، سه‌شنبه 8 تیر، در نشست با خبرنگاران درباره تاثیر دیدگاه‌های آمریکا بر ادامه گفت‌وگوهای اتمی گفت: «ما تصمیمات خود را اتخاذ و اعلام کرده‌ایم و منتظر هستیم طرف‌های مقابل از جمله ایالات متحده آمریکا تصمیمات سیاسی خود را اعلام کنند تا بتوانیم بر اساس آن در دوره بعدی مذاکرات، روشن‌تر صحبت کنیم.»

او با تاکید مجددا بر دستورالعمل علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، مبنی بر لغو یکجا و همزمان تحریم‌ها خاطرنشان کرد: «درباره رفع تحریم ها در بخش‌های اصلی اقتصاد ایران مانند انرژی، مالی، بانکی، بیمه اتفاق نظر وجود دارد. با این حال اگر در مورد همه موضوعات در دستور کار مذاکرات، توافق حاصل نشود عملاً توافقی شکل نگرفته است و اگر در همه موارد توافق شکل بگیرد می‌توانیم از یک توافق شکل‌گرفته صحبت کنیم.»

پیشتر یک مقام بلندپایه آمریکایی در رابطه با مذاکرات اتمی وین ضمن اذعان به وجود «اختلافات جدی» گفته بود که اگر اختلافات میان ایران و آمریکا «در آینده قابل پیش‌بینی» حل نشود، ممکن است واشینگتن در رویکرد خود نسبت به ایران تجدیدنظر کند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز خروج آمریکا از مذاکرات وین را بسیار قریب الوقوع دانست و گفت: «اگر ایران به گسترش برنامه اتمی خود ادامه ‌دهد، به‌زودی این برنامه به نقطه‌ای می‌رسد که امکان کنترل و مهار آن غیرممکن می‌شود.»

مذاکرات ناتمام در دولت روحانی

سخنگوی دولت از احتمال عدم توافق طی مذاکرات وین در مدت زمان باقی مانده از دولت روحانی خبر داد و گفت: «در صورتی که نتوانیم تا پایان دولت آنچه مد نظر ماست به تحقق برسد بنابر تشخیص تصمیم گیرندگان عالی نظام دولت سیزدهم این قضیه را برعهده خواهد گرفت. همه اینها به سیاست نظام و آنچه در مذاکرات پیش می‌رود منوط است اما اگر دیدگاه‌ها تامین نشود، ادامه مذاکرات به دولت آینده موکول خواهد شد.»

دولت روحانی نیمه مرداد آینده قدرت را به ابراهیم رئیسی، پیروز سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری واگذار خواهد کرد. رئیسی در اولین نشست خبری خود با رد هر گونه دیدار با رئیس جمهور آمریکا، تاکید کرد که می‌کوشد ارتباط شرایط اقتصادی کشور با برجام را قطع کند.

پیش از این برخی مقامات اروپایی از پیروزی رئیسی ابراز نگرانی کرده و هشدار دادند که ممکن است رسیدن به توافق در مذاکرات وین با حضور او در قدرت با مشکل روبرو شود.

تاکنون شش دور از مذاکرات اتمی وین میان ایران و قدرت‌های جهانی انجام گرفته اما هنوز توافقی میان طرف‌ها صورت نگرفته است.

قرار است دور هفتم مذاکرات اتمی وین در روزهای آینده از سر گرفته شود اما تاکنون تاریخ دقیقی برای آن اعلام نشده است.

عدم تمدید توافق با آژانس

ربیعی درباره تمدید توافق با آژانس بین المللی انرژی اتمی اظهار داشت: «در حال بررسی ضرورت و امکان تمدید توافق با آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای هستیم. البته نحوه رابطه ایران با آژانس در صورت عدم تمدید این توافق صرفا بر اساس پادمان خواهد بود و جمهوری اسلامی ایران تعهد بیشتری را برعهده نخواهد گرفت.»

پس از تصویب قانون «اقدام راهبردی» در مجلس ایران، تهران بازرسی‌های فرا پادمانی آژانس از تاسیسات اتمی خود را ممنوع اعلام کرد.

متعاقب آن رافائل گروسی، دبیر کل آژانس به تهران سفر کرد و تفاهم‌نامه‌ای دو ماهه برای ادامه همکاری‌ها میان دو طرف امضا شد.

این توافق برای یک ماه دیگر تا پنج‌شنبه 3 تیر، تمدید شد اما پس از آن به دلیل بی‌نتیجه‌بودن مذاکرات وین، ایران به تمدید مجدد آن اقدام نکرد و نماینده ایران در آژانس ادامه توافق با این سازمان نظارتی را برای تهران الزامی ندانست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم