خانواده خبرنگار جان‌باخته خواهان عذرخواهی رسمی مسئولان دولت ایران شدند

همسر ‎«مهشاد کریمی»: ما را تحت فشار گذاشتند که تا رضایت ندهید جسد را تحویل نمی‌دهیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

خانواده «مهشاد کریمی»، یکی از دو خبرنگار جان‌باخته در حادثه واژگونی اتوبوس در نقده، با انتقاد از سخنان رئیس سازمان محیط زیست، خواستار عذرخواهی رسمی دولت بابت قصور در تامین امنیت حادثه‌دیدگان شد.

جمعی از مسئولان دولتی از جمله علی ربیعی، سخنگوی دولت، سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و احمد مسجدجامعی، عضو شورای شهر تهران به همراه علی متقیان، مدیرعامل خبرگزاری «ایسنا»، عصر دوشنبه 7 تیرماه 1400 برای عرض تسلیت و ادای احترام، در منزل خانواده مهشاد کریمی، خبرنگار جان‌باخته این خبرگزاری حضور یافتند. ویدئوهایی از این دیدار در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.

در این دیدار، «ابوالفضل کریمی»، پدر مهشاد کریمی، با اشاره به صحبت‌های «عیسی کلانتری»، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان محیط زیست ایران، گفت: «تنها کسی که نه تسلیت گفت و نه عذرخواهی کرد همین آقاست. من نمی‌دانم او چطور به خود اجازه می‌دهند که اینطور حرف بزند و بگوید "همینی هست که هست". این آقا مسئول بود.»

کلانتری بعد از حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران درباره سلامت فنی اتوبوس گفته بود که این اتوبوس همه ضوابط فنی را داشت و افزود: «چه کار می‌کردیم؟ خب راننده در سرازیری آمده و ترمزش خالی کرده است و تصادف اتفاقی‌ست که افتاده است. چه مسئولیتی باید داشته باشیم؟»

پدر مهشاد کریمی درباره اعزام دخترش به ماموریت ارومیه گفت: «ابتدا قرار بود فقط چهار- پنج نفر در این سفر باشند که تبدیل به بیست و دو- سه نفر شدند. به نظر من راننده در این میان تقصیری ندارد. شاید بودجه‌اش به خرید لوازم یدکی نمی‌رسد.»

«علی سلطان‌محمدی»، همسر مهشاد کریمی، در ادامه از برخورد نادرست مسئولان دولتی ابراز نارضایتی کرد و گفت: «مشکل بزرگی که ما داریم این است که بی‌شرمی و بی‌حیایی، به جای مسئولیت‌پذیری، دارد بخشی از فرهنگ غالب کشور می‌شود.»

وی که قرار بود دیروز (دوشنبه) مراسم ازدواج خود با «مهشاد» را جشن بگیرد، ادامه داد: «من روز پنجشنبه برای تحویل جسد شخصا به نقده رفتم و همه نوع برخوردها را دیدم؛ از وزارت بهداشت تا استانداری آذربایجان غربی و فرمانداری نقده. از همان شب، برای اینکه ما شکایت نکنیم، مرا تحت فشار گذاشتند و گفتند تا "پدر مهشاد نیاید و رضایت ندهد، جسد را تحویل نمی‌دهیم" ولی من زیربار نرفتم.»

همسر مهشاد کریمی در پاسخ به تسلیت گویی ربیعی، سخنگوی دولت، گفت: «ما راضی به تسلیت‌گویی و عذرخواهی و دلجویی شما نیستیم؛ ما از شما پیگیری می‌خواهیم. ما نمی‌بخشیم و نخواهیم بخشید؛ نه راننده را، که سیستم را.»

وی افزود: « ما از شما برکناری آقای کلانتری را نمی‌خواهیم؛ چون او می‌رود، شما هم می‌روید. خواستن چنین چیزی مسخره است. ما توقعی از کلانتری نداریم. ما می خواهیم شما به طور علنی عذرخواهی کنید.»

سلطان‌محمدی همچنین از عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد دولت روحانی خواست از تدوین اصولی برای امنیت خبرنگارها در ماموریت ها حمایت کند تا این افراد از سلامت و ایمنی خود مطمئن شوند.

علی ربیعی به خانواده کریمی قول داد در روز سه‌شنبه در برنامه تلویزیونی هفتگی خود رسماً از طرف دولت بابت این حادثه عذرخواهی کند.

عصر روز چهارشنبه دوم تیر 1400، اتوبوس حامل خبرنگاران که برای تهیه گزارش از وضعیت دریاچه ارومیه به استان آذربایجان غربی سفر می‌کردند، در حوالی شهر نقده واژگون شد. مهشاد کریمی، خبرنگار خبرگزاری «ایسنا» و ریحانه یاسینی، خبرنگار «ایرنا» در این سانحه جان باختند. این حادثه چندین مصدوم نیز بر جای گذاشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم