ایران در پیک پنجم کرونا؛ 63 شهرستان در وضعیت قرمز

میانگین رعایت دستورالعمل بهداشتی در ایران به 70 درصد سقوط کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

پس از برگزاری تجمعات انتخاباتی شلوغ در برخی استان‌های جنوبی و سهل انگاری مقامات در بستن مبادی ورودی به ویژه مرزهای دریایی، ایران هم اکنون عملا وارد «پیک پنجم کرونا» شده است.

با این که بابک دین پرست، دبیر قرارگاه عملیاتی ستاد مقابله با کرونا در نشست دوشنبه 7 تیر با خبرنگاران، از میانگین 70 درصدی رعایت پروتکل های بهداشتی سخن گفت، اما خبرگزاری‌های داخلی عدم ممانعت مقامات مسئول ایرانی از برگزاری تجمعات مردمی توسط ستادهای انتخاباتی ابراهیم رئیسی را عامل اصلی در گسترش موج پنجم همه‌گیری کرونا دانسته‌اند.

دین پرست در پاسخ به پرسشی درباره رسیدن وضعیت قرمز به شهرهای فیروزکوه و دماوند در نزدیکی پایتخت، ورود ایران به پیک پنجم کرونا را به طور ضمنی تایید کرد و خواستار رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی شد.

خبرگزاری‌های ایران در عین حال خبر می‌دهند که مناطق قرمز کرونا از جنوب به مرکز و شمال کشور در حال گسترش است و در حال حاضر 63 شهرستان در این کشور به رنگ قرمز کرونایی درآمدند.

پیک‌ پنجم بیماری کرونا که با «سویه دلتا»ی این ویروس معرفی می‌شود ابتدا از استان‌های جنوبی ‌و شرقی به سبب سهل‌انگاری مسئولین و عدم انسداد ورودی‌های کشور آغاز شد و‌ سپس با ادامه کندی در روند واکسیناسیون و ممنوعیت‌های حکومتی در واردات واکسن به دیگر استان‌ها گسترش یافت.

افزایش سفرهای بین شهری

بر اساس آخرین آمار ارائه شده از سوی مرکز مدیریت راه‌های ایران بیش از 56 میلیون تردد بین استانی وسایل نقلیه مختلف اعم از سبک و سنگین در خرداد امسال در جاده‌های کشور به ثبت رسیده است که نسبت به اردیبهشت و فروردین امسال افزایش معناداری داشته و این عدد طبق آمارهای رسمی اعلام شده 21 درصد بیشتر از دومین ماه امسال است.

این آمارهای افزایش یافته سفرها در حالی رخ داده که طی ماه‌های گذشته سه بار و در بازه‌های زمانی چند روزه ممنوعیت‌های تردد به تصویب ستاد مقابله با کرونا رسیده است. قرار بود با اعمال این ممنوعیت‌ها، ایران از پیک چهارم کرونا عبور کند اما هنوز کشور به شرایط متعادلی از پیک چهارم نرسیده که به گفته مسئولان به پیک پنجم وارد شده و تعداد شهرهای قرمز کرونایی رو به افزایش رفته است.

کندی واکسیناسیون و ممنوعیت ورود واکسن

ایران تاکنون چهار موج بیماری کرونا را از سر گذرانده و به دلیل مقاومت علی خامنه‌ای در وارد کردن به‌موقع واکسن کرونا تلفات انسانی سنگینی متحمل شده است.

روسیه و چین که با نظر موافق خامنه‌ای قرار بود واکسن مورد نیاز ایران را تامین کنند، چندین بار تحویل محموله‌های واکسن به ایران را به تاخیر انداختند و روند واکسیناسیون در ایران را دچار وقفه کردند.

در چنین شرایطی اخیرا از واکسن ایرانی «کو برکت » با پرده برداری شد.

واکسن «برکت» هنوز مورد تایید سازمان جهانی بهداشت قرار نگرفته است و گزارشی از مراحل آزمایش‌های بالینی آن منتشر نشده و طی هفته‌های گذشته از آغاز مصرف عمومی این واکسن، تنها پیش‌مقاله آزمایش حیوانی آن منتشر شده است.

مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا، که مدیریت پروژه ساخت واکسن برکت را برعهده دارد، بارها از بی‌خطر بودن این واکسن و ایمنی‌زایی آن سخن گفته است.

محرز، پیشتر گفته بود که واکسن «اسپوتنیک»، به‌دلیل نداشتن مجوز از سازمان جهانی بهداشت مورد قبول او نیست.

این دوگانگی مسئولان نگرانی‌هایی درمورد واکسن مذکور در مردم ایجاد کرده است.

بنابر اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت ایران، از جمعیت 85 میلیونی کشور، تاکنون حدود 5.5 میلیون نفر دوز اول و دوم واکسن کرونا را دریافت کردند.
سالمندان بسیاری که دوز نخست واکسن خود را دریافت کرده بودند، در تزریق دوز دوم با مشکل کمبود واکسن مواجه شدند.

صف طولانی تزریق واکسن در شهرهای مختلف نشان از کمبود واکسن در ایران و ناتوانی دولت در تامین این نیاز ضروری کشور دارد.

مسئولان وزارت بهداشت بارها از مردم تقاضا کردند که از تجمع در مقابل مراکز واکسیناسیون شهرها خودداری کنند و منتظر ارسال پیامک وزارت بهداشت به تلفن خود بمانند.

بی‌توجهی به پروتکل‌های کرونایی، عدم نظارت دقیق‌ و سختگیرانه‌ توسط متولیان و دستگاه‌های نظارتی و روند کند واکسیناسیون سبب شده تا طی روزهای گذشته و بر اساس اعلام مسئولان وزارت بهداشت، پیک پنجم کرونا در ایران آغاز شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم