پمپئو: ایران ظرف تنها چند ماه خود را از قید برجام رها کرد

«ایران از روی اول درباره برنامه‌ هسته‌ای خود دروغ می‌گفت»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مایک پمپئو، وزیر خارجه دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، به «جروزالم پست» گفت با نظر به اینکه جمهوری اسلامی ایران تنها در عرض چند ماه توانست خود را از قید محدودیت‌های توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» رها کند، این با عقل سلیم جور در نمی‌آید که دولت بایدن برای احیای برجام اصرار می‌کند.
بنا به اين گزارش، برخی تصور می‌کردند که ایالات متحده نباید از برجام خارج شود تا بتواند از مزایای ملزم کردن ایران به محدودیت‌های غنی‌سازی اورانیوم بهره ببرد، و تنها زمانی تهران را به چالش بکشد که این محدودیت‌ها منقضی شده باشد.
در مقابل، پمپئو گفت که «ایران از همان روز اول هم به وعده‌های خود درباره پای‌بندی به محدودیت‌های هسته‌ای در تاسیسات اعلام‌نشده‌اش عمل نکرد. بایگانی اتمی ایران که سازمان امنیت خارجی اسرائیل، موساد آن را منتشر کرد، به خوبی نشان می‌دهد که حکومت ایران درباره ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای‌اش از همان ابتدا دروغ می‌گفته است.»
پمپئو تاکید کرد که حکومت ایران هرگز از تلاش‌هایش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای دست نکشیده است. او گفت که علی‌رغم ادعاهای باراک اوباما، رئیس‌جمهوری اسبق آمریکا، مبنی بر اینکه «غول اتمی ایران را در بطری کردیم»، برنامه «آماد» سپاه پاسداران برای تولید سلاح هسته‌ای همچنان در مسیر گسترش است.
وزیر خارجه سابق آمریکا هشدار داد که «حکومت ایران از تمام ابزارهایی که در دسترس داشته، استفاده کرده تا لحظه آزمایش سلاح هسته‌ای را جلو بیندازد و این خطرناک است، لذا عقل سلیم می‌گوید که ما نباید میلیاردها دلار در اختیار آنها بگذاریم تا برای توسعه برنامه تولید سلاح‌های هسته‌ای استفاده کنند.»
در گفتگو با «جروزالم پست»، پمپئو درباره لزوم هدف قرار دادن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در دوران دولت ترامپ نیز توضیح داد. سلیمانی در 3 ژانویه 2020 به دستور رئیس‌جمهور پیشین آمریکا در منطقه پیرامونی فرودگاه بین‌المللی بغداد مورد حمله پهپادی قرار گرفت و به همراه ابومهدی المهندس، از فرماندهان بارز حشد الشعبی عراق کشته شد.
پمپئو در این باره گفت: «سلیمانی در آن زمان آشکارا در حال برنامه‌ریزی و هدایت نیروهای سپاه قدس و گروه‌های تروریستی برای کشتار نیروهای آمریکایی در عراق بود. طرحی که وی در مسیر سفر از بیروت و دمشق به بغداد ریخت، اگر به بار می‌نشست، منجر به مرگ آمریکایی‌های بسیاری می‌شد.»
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، او را «تروریست شماره یک جهان» خواند که شخصا دستور از میان برداشته شدنش را داده است. ترامپ گفت که سلیمانی باعث کشته شدن هزاران آمریکایی شده و باید سال‌ها پیش از میان برداشته می‌شد.
پمپئو هم بعدها در یکی از نشست‌های حزب جمهوری‌خواه خود در ایالت فلوریدا از حاضرات پرسید: «چند نفر از شما قاسم سلیمانی را به یاد می آورید؟!» و سپس با تمسخر گفت: «خدا قاسم سلیمانی را بیامرزد از زمان کشته شدنش دیگر مشکلی برای آمریکایی‌ها ایجاد نکرد».

Advertisement
بیشترین بازدید موضوعات مهم