بلینکن: حمله به شبه‌نظامیان در سوریه و عراق پیامی مهم و جدی به ایران است

وزیر امور خارجه آمریکا: پیام بازدارنده روشنی ارسال کردیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه 28 ژوئن 2021 گفت حمله هوایی کشورش به گروه‌های مسلح وابسته به ایران در عراق و سوریه یک اقدام ضروری، مناسب و مطالعه شده بود و حاوی پیام مهم و جدی به ایران است.

وزیر امور خارجه آمریکا که در رم، پایتخت ایتالیا حضور دارد، به خبرنگاران گفت: «برای جلوگیری از تنش‌زایی اقدام ضروری، مناسب و مطالعه‌شده‌ای را اتخاذ کردیم و پیام بازدارنده روشنی ارسال کردیم.»

به گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه، بیش از 7 ستیزه‌جو از اعضای گروه‌های مسلح وابسته به ایران در حمله هوایی ارتش آمریکا به نقطه مرزی عراق و سوریه کشته شدند.

ر اساس بیانیه پنتاگون، این حملات به دستور جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، پایگاه‌های شبه‌نظامیان «حزب‌الله عراق»، «گردان‌های سیدالشهدا» و حشدالشعبی در دو طرف مرز عراق و سوریه را هدف قرار داد.
به گفته پنتاگون، این حملات اقدامی دفاعی و در واکنش به حملات پهپادی اخیر شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران به اماکن و پایگاه‌های ایالات متحده و کارکنان آن در عراق بوده است.
این بیانیه در ادامه هشدار می‌دهد همانطور که این حملات نشان داد جو بایدن، به‌طور صریح بر محافظت از نیروهای آمریکایی تردید ندارد و با توجه به حملات مداوم شبه‌نظامیان وابسته به ایران علیه منافع آمریکا در عراق، رئیس جمهوری ایالات متحده دستور اقدامات نظامی بیشتری را برای پیشگیری از چنین حملاتی صادر کرده است.

پنتاگون با تاکید بر اینکه نیروهای آمریکایی به‌منظور کمک به نیروهای امنیتی عراق و در چارچوب ائتلاف بین‌المللی ضد «داعش»، در این کشور حضور دارند، اعلام کرد که حملات انجام شده به مواضع شبه‌نظامیان وابسته به ایران اقدامی سنجیده و متناسب برای کاهش خطر و پیام روشن، بدون ابهام و بازدارنده بوده است.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، حملات شب گذشته به‌وسیله جنگنده‌های اف-15 و اف-16 صورت گرفته است.

گفتنی است که این دومین اقدام نظامی ارتش آمریکا از زمان روی کار آمدن جو بایدن و به‌ دستور او علیه مواضع شبه‌نظامیان انجام شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم