اعلام همبستگی تعدادی از تشکل‌های کارگری دنیا با اعتراضات کارگران ایرانی

«شبکه بین‌المللی سندیکایی همبستگی و مبارزه» از اعتصاب کارگران شرکت‌های نفت و پتروشیمی حمایت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

«شبکه بین‌المللی سندیکایی همبستگی و مبارزه»، که متشکل از اتحادیه‌ها و فدراسیون‌های کارگری از سراسر دنیاست، امروز دوشنبه 7 تیرماه 1400 با انتشار یک بیانیه همبستگی خود را با اعتصاب کارگران صنایع نفت و گاز و پتروشیمی در ایران و سازمان‌دهندگان آن اعلام و از این اعتصابات حمایت کرد.

این ارگان جهانی در بیانیه خود نوشت: «شبکه بین‌المللی سندیکایی همبستگی و مبارزه از کارگران اعتصاب‌گر و شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت، که سازماندهی این حرکت را برعهده دارد، پشتیبانی می‌کند.»

این شبکه همچنین از بیانیه مشترک «سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه» و «سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه» و تشکل‌های بازنشستگان و معلمان در پشتیبانی از این اعتراض‌ها ابراز خرسندی کرد.

«شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت» روز 6 تیرماه با انتشار بیانیه‌ای بر اتحاد کارگران و ادامه اعتراضات برای «خنثی کردن دسیسه‌ها» تاکید کرده و نوشته بود: «ما هم بر سر خواسته‌هایمان ایستاده‌ایم.»

بر اساس اعلام این شورا، قرار است کارکنان رسمی وزارت نفت نیز از روز 9 تیرماه به این جنبش اعتراضی بپیوندند. اعتصابات کارگری در ایران از شنبه 29 خرداد با اعتراض کارگران بخش نفت و گاز و پتروشیمی آغاز شد و در ادامه کارگران بیش از 60 شرکت در استان‌های خوزستان، بوشهر، هرمزگان، تهران، اصفهان، آذربایجان‌غربی، کرمان و ایلام به این حرکت پیوستند.

مهمترین درخواست کارگران «پرداخت به موقع دستمزدها» و «لغو اخراج کارگران» و «یکسان‌سازی حقوق ‌و مزایای کارگران قراردادی با نیروهای رسمی» در شرکت‌هاست.

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت اعلام کرد که «با توجه به گرانی سرسام‌آور اجناس، دستمزد هیچ کارگری امروز نباید از 12 میلیون تومان کمتر باشد.»

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران، مشکلات کارگران صنایع نفت را مربوط به قانون کار قلمداد کرده و مطالبات کارگران معترض را «فراقانونی» خوانده است.

طی روزهای اخیر اعتراضات کارگری به سایر مشاغل و صنایع گسترش یافت که تجمع کارگران شرکت فولاد خوزستان، اعتراضات سراسری دامداران در ایران و تجمع گسترده کسبه و بازاریان ایرانشهر در اعتراض به شرایط نامساعد کاری بخشی از آنهاست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم