.
.
.

کلانتری در واکنش به سانحه اتوبوس حامل خبرنگاران: اتفاق است، می‌افتد

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست واکنش به نحوه نشستنش را «مزخرف» خواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران، در اولین واکنش رسمی به سانحه اتوبوس حامل خبرنگاران که منجر به جان‌باختن دو خبرنگار شد، هرگونه تخلف از سوی این سازمان و اداره کل حفاظت محیط زیست را رد کرد و گفت که این سانحه اتفاقی است که افتاده است.

کلانتری، روز شنبه 5 تیر، در گفت‌و‌گو با «امتداد» و در واکنش به موضع سازمان راهداری که اعلام کرده بود، این وسیله، تحت پوشش هیچ شرکت حمل و نقل مجوزدار بین‌جاده‌ای نبوده، گفت: «نخیر، متعلق به شرکت اروم سیر و در اجاره کارخانه سیمان بوده است.»

او در پاسخ به این سوال که چگونه یک ماشین تحت اجاره کارخانه سیمان در اختیار سازمان محیط زیست قرار گرفته، گفت: «این ماشین، استاندارد بوده است. این‌ها از کارخانه سیمان این ماشین را خواسته بودند. چون ماشینی بود که در سفر آقای جهانگیری هم از همین وسیله استفاده شد. راننده هم به منطقه آشنا بود.»

این درحالی است که خبرنگاران نجات‌یافته از این سانحه، گفتند که «این اتوبوس از ابتدا ترمز نداشته و می‌خواستند ما را بکشند.» و سازمان راهداری با مقصر معرفی کردن راننده اعلام کرده که او «بدون صورت‌وضعیت و به صورت فردی اقدام به مسافرگیری کرده است.»

روز چهارشنبه 2 تیر، اتوبوس حامل خبرنگاران به دعوت «ستاد احیای دریاچه ارومیه» به آذربایجان غربی سفر کرده بود، در نزدیکی نقده واژگون شد. در این سانحه، مهشاد کریمی، خبرنگار حوزه محیط‌زیست «ایسنا» و ریحانه یاسینی، خبرنگار «ایرنا» کشته و 21 خبرنگار دیگر زخمی شدند.

«اتفاقا راننده خیلی ماهر بود»

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، همچنین ادامه داد اگر این اتوبوس معاینه فنی نداشت، پلیس راه اجازه رفت و آمد در جاده را به این وسیله نمی‌داد و «حتی زمانی که مسئولین می‌آمدند از این اتوبوس استفاده می‌شد، چون وی‌آی‌پی بود و اتفاقا راننده آن هم خیلی ماهر بود که در این اتفاق، توانسته بود حدود 12 ،13 کیلومتر را در آن پیچ و خم‌ها بیاید.»

او گفت که «تقریبا دو دقیقه قبل از این تصادف هم، کمک راننده اعلام می‌کند که همه کمربندهای‌شان را ببندند…این که راننده تا چه حد مقصر است را نمی‌دانم. اما توانسته بود که اتوبوس را از جاهای بسیار خطرناک عبور بدهد.»

«چه اتفاقی افتاده که عذرخواهی کنیم؟»

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، درباره نحوه نشستن خود در مواجهه با خبرنگاران آسیب‌دیده در سانحه روز چهارشنبه که واکنش‌های گسترده‌ای را در شبکه‌های اجتماعی به‌دنبال داشت، گفت که شما با خبرنگاران صحبت کنید، شیطنت کردند.

او این واکنش‌ها را «مزخرف» خواند و گفت: «این‌ حرف‌های مزخرف را بعضی همکاران شما در می‌آورند. نحوه نشستن من مثلا چطور بود؟ نحوه نشستن همیشگی من، همینطور است. چه عذرخواهی؟ برای چه؟ چه اتفاقی افتاده که عذرخواهی کنیم؟»

خانواده‌های جان‌باختگان و همچنین خبرنگاران آسیب‌دیده در این سانحه گفتند که تاکنون هیچ مقامی از آنها عذرخواهی نکرده و هیچ یک از مدیران به‌دلیل این سانحه برکنار نشده یا استعفا نکرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم