.
.
.

وزیر دفاع اسرائیل: درباره برنامه هسته‌ای ایران اختلافاتی با آمریکا داریم

آنتونی بلینکن: اختلافات آمریکا و اسرائیل درباره ایران در روش‌ها است نه در هدف

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یائیر لاپید، وزیر دفاع اسرائیل روز یکشنبه 27 ژوئن 2021 در رم پایتخت ایتالیا و در گفتگو با همتای آمریکایی خود آنتونی بلینکن نگرانی‌های تل‌آویو درباره مذاکرات هسته‌ای را به اطلاع او رساند و گفت که کشورش در این زمینه همکاری‌های بیشتری با آمریکا خواهد کرد.
لاپید در این دیدار گفت که اسرائیل نگرانی‌های جدیدی درباره توافق هسته‌ای با ایران، که در وین در حال انعقاد است، دارد. او گفت که باور دارد راه‌حل درست برای حل و فصل این اختلافات [میان آمریکا و اسرائیل] گفتگوهای مستقیم و حرفه‌ای است و نه نشست‌های خبری.
او با اشاره به رابطه نزدیک بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر سابق و حزب‌ جمهوری‌خواه در آمریکا گفت که اسرائیل در سال‌های گذشته مرتبک اشتباهاتی شد و حالا ما با هم این اشتباهات را تصحیح می‌کنیم.

آنتونی بلینکن هم گفت آمریکا و اسرائیل درباره ایران تنها در زمینه روش با هم اختلاف دارند و نه درباره هدف. او گفت که کشورش بر مبنای یک شراکت پایدار با اسرائیل همکاری می‌کند.
لاپید خبر از سفری قریب‌الوقوع به امارات متحده عربی داد و گفت: «زمان آن فرا رسیده که آمریکا هم از تلاش‌های اسرائیل برای عادی‌سازی روابط در منطقه حمایت کند.»
بلینکن در پاسخ به این موضوع گفت که آمریکا از توافقات صورت گرفته میان اسرائیل و کشورهای عربی حمایت می‌کند.
دیدار روز یکشنبه آنتونی بلینکن و یائیر لاپید، اولین ارتباط رسمی دولت آمریکا با دولت جدید اسرائیل است. این دیدار در زمانی صورت گرفت که آمریکا در گفتگوهای وین خواستار رسیدن به توافق با ایران درباره برنامه هسته‌ای این کشور است ولی اسرائیل با این توافق مخالف است و می‌کوشد مانع از سرگیری آن شود.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر پیشین اسرائیل تهدید کرده بود که کشورش با برجام و بی برجام مانع دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای خواهد شد.

رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران،‌ روز یکشنبه در مصاحبه‌ای تاکید کرد که واشینگتن تمامی تحریم‌های اعمال شده در دوره ترامپ را لغو نخواهد کرد و اگر توافقی که تهران می‌خواهد به نفع ایالات متحده نباشد، آمریکا از مذاکرات وین خارج می‌شود.
مالی در ادامه به «اِن‌پی‌آر» گفت: «در حال رایزنی با اسرائیل در خصوص مذاکرات هسته‌ای هستیم، چراکه هدف ما مشترک است.»
او گفت که از طریق ایجاد محدودیت بر سطح غنی‌سازی، تعداد سانتریفیوژها، و مقدار اورانیوم غنی‌شده‌ای که ایران می‌تواند داشته باشد، به علاوه ایجاد امکان نظارت مداوم و فراگیر روی فعالیت‌های هسته‌ای ایران برای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، قصد دارد جلوی دستیابی ایران به بمب اتم را بگیرد.
فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران افزود: «در حال حاضر در جایی نیستیم که بتوانیم بگوییم بر روند اعتمادسازی طرف مقابل حساب می‌کنیم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم