.
.
.

واکنش‌ها به آغاز مصرف عمومی واکسن ایرانی در آستانه موج پنجم کرونا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در حالیکه تزریق واکسن ایرانی «کوبرکت» به رهبر جمهوری اسلامی سوژه داغ رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی شده، اختلاف‌نظرها بر سر مصرف عمومی این واکسن به اوج خود رسیده است.

واکسن «برکت»، که طی 10 روز گذشته مجوز تزریق اضطراری را از وزارت بهداشت گرفته، در شرکت «شفافارمد» متعلق به ستاد اجرایی «فرمان امام» تولید شده است. این نهاد حکومتی که در سال‌های پس از انقلاب ماموریت مصادره اموال افراد نزدیک به حکومت پهلوی را برعهده داشته، از مراکز ثروتمد شبه‌دولتی وابسته به رهبر جهوری اسلامی است که در دو حوزه اصلی امور خیریه و بخش اقتصادی فعالیت دارد. گروه دارویی این نهاد، که متشکل از چندین شرکت دارویی بزرگ است، انحصار تولید و واردات دارو در کشور را در دست دارد.

واکسن «برکت» هنوز مورد تایید سازمان جهانی بهداشت قرار نگرفته است و گزارشی از مراحل آزمایش‌های بالینی آن منتشر نشده و طی هفته‌های گذشته از آغاز مصرف عمومی این واکسن، تنها پیش‌مقاله آزمایش حیوانی آن منتشر شده است.

مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا، که مدیریت پروژه ساخت واکسن برکت را برعهده دارد، بارها از بی‌خطر بودن این واکسن و ایمنی‌زایی آن سخن گفته است.

محرز، پیشتر گفته بود که واکسن «اسپوتنیک»، به‌دلیل نداشتن مجوز از سازمان جهانی بهداشت مورد قبول او نیست.

این دوگانگی مسئولان نگرانی‌هایی درمورد واکسن مذکور در مردم ایجاد کرده است.

در میان مسئولان نیز نگرانی‌هایی درباره صدور عجولانه مجوز مصرف این واکسن ابراز شده است. فرید نجفی، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، در نامه‌ای به سعید نمکی، درباره صدور زودهنگام مجوز اضطراری تزریق واکسن‌های ایرانی کرونا هشدار داد. او خواستار آن شده بود که نتایج فاز 2 آزمایش بالینی این واکسن «به‌ صورت کامل و با روش استاندارد» گزارش و توسط «یک کمیته علمی منتخب و مستقل» مرور و تایید شود.

واکسن‌های ایرانی

واکسن ایران «برکت» تنها واکسنی نیست که با هزینه هنگفت از بیت المال در ایران در حال تولید است. همزمان با این واکسن، واکسن‌های مختلفی با نامهای واکسن «پاستو کووک» تولید مشترک ایران و کوبا، واکسن «اسپوتنیک ایرانی» تولید ایران و روسیه، واکسن «کووپارس» و واکسن «فخراواک» نیز مراحل تولید و آزمایش خود را طی می کنند.

منتقدان، قرارداد تولید واکسن کووید-19 ، در این نهاد حکومتی را نوعی رانت و سوءاستفاده از قدرت به‌شمار می‌آورند.

ناتوانی در تامین واکسن خارجی

ایران تاکنون چهار موج بیماری کرونا را از سر گذرانده و به دلیل مقاومت علی خامنه‌ای در وارد کردن به‌موقع واکسن کرونا تلفات انسانی سنگینی متحمل شده است.

روسیه و چین که با نظر موافق خامنه‌ای قرار بود واکسن مورد نیاز ایران را تامین کنند، چندین بار تحویل محموله‌های واکسن به ایران را به تاخیر انداختند و روند واکسیناسیون در ایران را دچار وقفه کردند.

روند واکسیناسیون در ایران به نسبت دیگر کشورهای منطقه با تاخیر بسیار انجام می‌شود، به‌طوری که شمار زیادی از شهروندان ایرانی با هدف تزریق واکسن به کشورهای همسایه سفر می‌کنند.

واکسیناسیون افراد بالای 70 سال در ایران انجام نشده و این موضوع نگرانی‌های بسیاری را در جامعه برانگیخته است.

ادعای خامنه‌ای از دریافت واکسن ایرانی

کمتر از 10 روز پس از صدور مجوز مصرف اضطراری، این واکسن ایرانی، در مقابل دوربین خبرنگاران، به خامنه‌ای تزریق شد. رهبر جمهوری اسلامی ادعا کرد که برای آماده شدن واکسن ایرانی تا امروز صبر کرده و نیز منتظر نوبت خود بر اساس رده بندی سنی مانده است. این ادعا شبهه برانگیز است؛ چراکه خامنه‌ای از بهمن 99 در بسیاری از دیدارها بدون ماسک و‌ با حضور افراد سخنرانی می‌کرد که احتمال تزریق واکسن خارجی به رهبر جمهوری اسلامی را تقویت کرد.

بنابر اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت ایران، از جمعیت 85 میلیونی کشور، تاکنون 5 میلیون و 481 هزار و 699 نفر دوز اول و دوم واکسن کرونا را دریافت کردند. سالمندان بسیاری که دوز نخست واکسن خود را دریافت کرده بودند، در تزریق دوز دوم با مشکل کمبود واکسن مواجه شدند. صف طولانی تزریق واکسن در شهرهای مختلف نشان از کمبود واکسن در ایران و ناتوانی دولت در تامین این نیاز ضروری کشور دارد.

مسئولان وزارت بهداشت بارها از مردم تقاضا کردند که از تجمع در مقابل مراکز واکسیناسیون شهرها خودداری کنند و منتظر ارسال پیامک وزارت بهداشت به تلفن خود بمانند.

وضعیت قرمز کرونا از جنوب به مرکز کشور رسیده و آمار شهرهای قرمز امروز 5 تیرماه 1400 از 22 به 32 شهرستان افزایش یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم