.
.
.

ردپای شبه‌نظامیان وابسته به ایران در حمله پهپادی به کنسولگری آمریکا در اربیل

روی این پهپادها شعارهای فرقه‌گرایانه نوشته شده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اطلاعات جدیدی درباره پهپادهایی که روز شنبه 25 ژوئن به منطقه‌ای در نزدیکی کنسولگری آمریکا در اربیل در اقلیم کردستان عراق حمله کردند به دست آمده و به وضوح نشان می‌دهد شبه‌نظامیان عراقی وابسته ایران در این حملات دست داشتند.
سازمان مبارزه با تروریسم در اقلیم کردستان در بیانیه‌ای اعلام کرد روی بال‌های این پهپادها نوشته بود بود «درود بر تو ای جمال عراق» و این اشاره‌ای است به ابومهدی المهندس که در ژانویه 2020 در پیرامون فرودگاه بغداد به همراه قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه ایران کشته شد.

روی یکی دیگر از پهپادها نوشته شده بود «قاصم الجبارین» و این نام یکی از گروه‌های زیرمجموعه گردان‌های حزب‌الله عراق وابسته به تهران است. این گروه متخصص بمب‌گذاری‌های کنار جاده‌ای برای هدف قرار دادن کامیون‌های حامل تجهیزات لجستیکی برای ارتش آمریکا است.
امید خوشناو، استاندار اربیل گفت که سه پهپاد در آسمان روستاهای شمال این شهر و در فاصله چند کیلومتری ساختمان کنسولگری رهگیری و سرنگون شدند. او اعلام کرد: «پهپاد انتحاری صبح امروز در روستای پراگ در شمال اربیل و دو پهپاد در روستای کومه سبان سرنگون شدند.این روستاها حدود 3 کیلومتر با ساختمان جدید کنسولگری فاصله دارند.»

پایگاه و مراکز عراقی که محل حضور سربازان آمریکایی در عراق است، بارها هدف حملات پهپادی گروه‌های وابسته به ایران قرار گرفته‌اند. یک پهپاد انتحاری هم ابتدای ماه جاری پایگاه نظامی ویکتوریا در فرودگاه بین‌المللی بغداد را هدف قرار داد. پایگاه هوایی عین الاسد در استان الانبار هم در 6 ژوئن هدف حملات مشابهی قرار گرفت.
از اواسط ماه آوریل، گروه‌های شبه‌نظامی مسلح که برخی از آنها ناشناس بوده و برخی نیز نام‌های جدیدی برای خود گزیده‌اند، به استفاده از پهپادها برای انجام حملات خود روی آورده‌اند.
پیشتر منابع عراقی به خبرگزاری «رویترز» گفته‌اند ایران به بازسازی شبه‌نظامیان وابسته به خود اقدام کرده و صدها نفر از میان ستیزه‌جویان مورد اعتماد در عراق را انتخاب کرده و با تشکیل گروه‌های کوچک، جنگ پهپادی به آنها می‌آموزد.

ژنرال کینیث مکنزی، فرمانده سنتکام در 10 ژوئن گفت که گروه‌های مسلح وابسته به تهران که خواهان خروج آمریکا از عراق هستند، به استفاده از پهپاد روی آورده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم