.
.
.

افزایش نگرانی‌ها درباره وضعیت جسمی و روحی نوری‌زاد در زندان اوین

وکیل نوری‌زاد: موکلم تصمیم خود را گرفته و از جانش گذشته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وکیل مدافع محمد نوری‌زاد از وخامت حال این فعال مدنی محبوس در زندان اوین خبر داد و گفت موکلش حاضر به ترک اعتصاب و اعزام به مرخصی نیست.

به گزارش خبرگزاری «هرانا»، محمدحسین آقاسی، وکیل مدافع محمد نوری‌زاد، گفت علیرغم موافقت دادیار زندان مبنی بر اعزام به مرخصی، او حاضر به خروج از زندان جهت اعزام به مرخصی نیست و گفته که تا زمان تحقق خواسته‌اش، که آزادی بی‌قید و شرط او و فرزندش علی نوری‌زاد است، به اعتصاب ادامه خواهد داد.

آقاسی گفت که وضعیت جسمی موکلش در زندان اوین مساعد نیست و اعتصاب غذا و داروی طولانی مدت، او را با خطر جدی روبرو کرده است.

او در این‌باره توضیح داد: «موکلم به دنبال 102 روز اعتصاب غذا و 105 روز اعتصاب دارو، دچار کاهش وزن 25 کیلویی و کاهش شدید شنوایی شده و هر روز به نشان اعتراض تعدادی زخم بر خود وارد می‌کند و تاکنون 37 بار بیهوش شده است.»

این فیلمنامه‌نویس و فعال مدنی زندانی، پیشتر نیز در اعتراض به عدم رسیدگی پزشکی، در زمان ملاقات با خانواده‌اش سر و صورت خود را زخمی کرده و گفته بود: «هر روز بر خود زخمی عمیق وارد خواهد کرد، تا اگر هدف هلاکت اوست، زودتر محقق گردد.»

آقاسی گفت که نوری‌زاد در ملاقات با او گفته است: «نمی‌خواهم نامم در لیست کسانی باشد که نسبت به امور جاری بی‌تفاوتند و در این راه از جانم هم گذشتم.»

وکیل ‌نوری‌زاد ضمن اشاره به خودداری این زندانی سیاسی از ملاقات با مسئولان زندان، گفت که صحبت‌های او با موکلش و حتی اصرار همسر و فرزندش نیز کارساز نبوده و به نظر می‌رسد او تصمیم خود را گرفته است.

وی احکام صادرشده برای موکلش و سایر امضا کنندگان بیانیه استعفای رهبر جمهوری اسلامی را نادرست خواند و افزود: «بسیار علاقه‌مندم پرونده این افراد توسط یک مرجع قضایی کاملا مستقل مورد رسیدگی قرار بگیرد.»

در ماه‌های گذشته، سازمان‌های حقوق بشری درباره وخامت وضعیت محمد نوری‌زاد و «در خطر بودن جان او» در حبس هشدار داده، ابراز نگرانی کرده بودند.

در این گزارش‌ها تاکید شده که وضعیت سلامتی او در اثر شکنجه‌ در زندان و به ‌واسطه محرومیت طولانی‌مدت از دسترسی به مراقبت‌های پزشکی لازم رو به زوال رفته است.

سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای، روز جمعه 30 آوریل 2021، تاکید کرد که نوری‌زاد مورد «شکنجه»، «خشونت جنسی» و «تجویز اجباری مواد شیمیایی» قرار گرفته است و از مقامات ایران خواست تا به «بازی بی‌رحمانه» با جان این زندانی سیاسی پایان دهند.

محمد نوری‌زاد کارگردان، فیلمنامه‌نویس و روزنامه‌نگار 66 ساله ایرانی، یکی از چهارده فعال مدنی است که ژوئن 2019 در بیانیه‌ای خواستار استعفای علی خامنه‌ای شدند. انتشار این بیانیه به بازداشت اغلب امضاگنندگان انجامید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم